Back To Top

17 Temmuz 2022

“Yoğun sıvı kaybı baş ağrısı ve mide bulantısına yol açıyor” uyarısı

By
  • 0

Trakya Üniversitesi (TÜ) Sıhhat Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Merve Pehlivan, yaz aylarında farkında olmadan ağır sıvı kaybı yaşanabildiğini, bu durumun baş ağrısı ve mide bulantısı üzere rahatsızlıklara yol açtığını söyledi.

Pehlivan, AA muhabirine, yaz aylarında sıvı tüketimine öbür aylara kıyasla daha çok dikkat edilmesi gerektiğini söz etti.

Sıcak havanın bedeni etkilediğini ve sıvı kaybının arttığını lisana getiren Pehlivan, “Biz terlemediğimizi düşünsek bile deri yoluyla, teneffüs yoluyla, idrar ya da dışkı yoluyla nitekim sıvı kaybımız yüksek ölçülerde oluyor. Solumak bile sıvı kaybı yaratıyor.” dedi.

Pehlivan, yaz aylarında bedenin muhtaçlık duyduğu sıvının istikrarlı ve sağlıklı formda alınması ikazında bulundu.

“2-2,5 litre ortasında sıvı tüketmemiz gerekiyor”

Suyun yanı sıra sağlıklı içeceklerle sıvı muhtaçlığının karşılanması gerektiğine dikkati çeken Pehlivan, şöyle devam etti:

“Genel olarak baktığımızda 2-2,5 litre ortasında sıvı tüketmemiz gerekiyor. Spor yapanlar için her yarım saat içinde bir iki bardak sıvı tüketimini öneriyoruz. Kimi bireylerde sıvı tüketimi alışkanlığı olmayabiliyor. Bunun için taze meyve parçacıklarından oluşan buz küpleri yapılabilir. Yeniden nane, limon ve tarçın üzere sağlıklı buz küplerini sürahi ve bardaklara koyabiliriz. Onun haricinde taze meyvelerden şekersiz kompostolar yapabiliriz. Kola ya da meyveli maden suyu içildiğinde şeker artıyor. Biz şeker oranını düşürüp insanları sağlıklı alternatiflere yöneltmek istiyoruz.”

Pehlivan, yaz aylarında farkında olmadan yüksek ölçüde sıvı kayıplarının yaşandığına dikkati çekti.

Sıvı kaybının birçok rahatsızlığa yol açtığını aktaran Pehlivan, şunları kaydetti:

“Sıvı kaybıyla birlikte elektrolit kaybı oluyor. Elektrolit kaybı aslında bizim için çok değerli. Zira sıvı ve elektrolit kaybı olduğu vakit baş ağrısı, mide bulantısı, kusma üzere rahatsızlıklar yaşanıyor. Bireyler bunun hakikaten susuzluktan olduğunu bile fark edemeyebiliyorlar.

Yeterli sıvı tüketimi olup olmadığını kendimiz konutta nasıl anlayabiliriz? Direkt idrarımızın rengine bakmamız kâfi olur. İdrarımız çok koyu sarı renkte çıkıyorsa kâfi bir sıvı tüketimimiz yoktur. Açık, berrak bir renkte çıkıyorsa, kâfi su tüketimimiz olduğunu görebiliriz.”

AA / Gökhan Zobar – Sıhhat
Prev Post

İstanbul’da güpegündüz adam kaçırdılar! O anlar saniye saniye kamerada

Next Post

Kalp krizi riskini “gözünden” tanıyor

post-bars

Leave a Comment