Back To Top

23 Temmuz 2022

Yasa değişikliğine onay geldi! ABD F-16 satışı için Türkiye’ye iki koşul sunacak

By
  • 0

ABD’nin Türkiye‘ye F-16 satışı, ABD siyasetinde de hararetli tartışmalara yol açıyor. Türkiye‘nin geçen ay Finlandiya ile İsveç’in NATO üyeliğine itirazlarını geri çekmesinin akabinde ABD Lideri Joe Biden, Türkiye‘ye F-16 satılmasını desteklediğini açıklamış ve “Hatırlayacağınız üzere aralık ayında Türkiye‘ye F-16 satmamız gerektiğini söylemiştim. Ve bu jetleri modernize etmeliyiz. Bunun aksisi çıkarımıza olmaz” demişti.

YUNANİSTAN RAHATSIZ OLDU

Biden’ın bu açıklamaları Ankara’da memnuniyetle karşılanırken Atina’da reaksiyona yol açmış, Yunan lobisine bağlı ABD’li siyasetçiler de mümkün bir F-16 satışını engellemek için harekete geçmişti.

DEĞİŞİKLİK TALEBİ KABUL EDİLDİ

Yunan Kathimerini gazetesi, ABD’deki Yunan lobisinden siyasetçiler Chris Pappas, Dina Titus, Carolyn Maloney, Charlie Crist ve John Sarbanes imzasıyla hazırlanan ve NDAA olarak da bilinen Ulusal Güvenlik Yetki Maddesi’ne yönelik değişiklik talebinin dün oylandığını duyurdu. Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesi, oylamada Türkiye‘ye F-16 satışının belli şartlara bağlanmasını öngören değişiklik talebini kabul etti.

SATIŞ İÇİN 2 KURAL SUNDULAR

Bu değişiklik talebinde, “ABD Lideri Biden’ın Türkiye‘ye F-16 satışının ABD’nin ulusal çıkarına olduğunu onaylaması” ve “F-16’ların Türkiye tarafından Yunanistan toprakları üzerindeki uçuşlarda kullanılmaması için somut adımlar atılması” koşulları yer alıyor.

Öte yandan değişiklik talebine nazaran, ABD Lideri satışın ABD’nin ulusal güvenliği açısından çok kıymetli olduğunu delilleriyle ortaya koyarsa ve ABD silahlarının diğer bir NATO ülkesine karşı kullanılmayacağı konusunda özel tedbirler alınırsa bu şartlar geçersiz olacak. Yasa değişikliği talebinin Temsilciler Meclisi genel konseyinde da kısa müddet içinde ele alınması bekleniyor.

Prev Post

Bu sefer de Galatasaray istedi Fenerbahçe aldı! Joao Pedro İstanbul’a…

Next Post

Yolcu indiren halk otobüsüne çarpan araç kağıt üzere ezildi: 2…

post-bars

Leave a Comment