Back To Top

16 Temmuz 2022

Yargıtay’dan emsal karar: Babasına ilişkin hesapta süreç yapan bankacıya kıdem ve ihbar tazminatı yok

By
  • 0

Özel bir banka şubesinde, babasına haber vermeden hesapta süreç yapan bankacı, adapsız süreç yaptığı gerekçesiyle tazminatsız kovuldu. İş Mahkemesi’nin kapısını çalan genç bankacı, iş akdinin davalı banka tarafından haksız nedenle feshedildiğini sav ederek; kıdem ve ihbar tazminatı, fiyat ve fazla mesai alacaklarının davalıdan tahsilini talep etti.

DEVREYE YARGITAY GİRDİ

Davalı banka şubesi avukatı ise davanın reddini istedi. Mahkeme, davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı davalı banka temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

“AÇIKÇA BİR HALDE USULSÜZLÜKTÜR”

Baba da olsa öbür birinin hesabında müsaadesiz süreç yapılamayacağına dikkat çekilen kararda şöyle denildi: “Davacı personelin çalıştığı bankada babası ismine mevcut hesapta süreç yaparken, babasının yokluğunda süreç yapıp yerine imza attığı ve bu durumun anlaşılması üzerine iş akdine bu sebeple son verildiği ortadadır. Bankacılık her şeyden evvel inanç temeline nazaran çalışılan bir yer olup davacı emekçinin feshe mevzu edilen hareketi açık bir biçimde usulsüzlüktür, doğruluk ve bağlılıkla uyuşmaz. Açıklanan nedenle, davalı patron fesihte haklı olduğundan kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi gerekirken kabulü kusurludur. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”

İhlas Haber Ajansı / İktisat
Prev Post

409 yıllık enstrüman bu müzede sergilenecek

Next Post

Kuşadası’nda bayramda cümbüş tavan yaptı

post-bars

Leave a Comment