Back To Top

4 Ağustos 2022

Uzmanların “Sessiz bir katil” olarak nitelendirdiği sıcak hava dalgası Avrupa’yı esir aldı

By
  • 0

Yaz aylarının gelmesi ile sıcak hava dalgasına boğulan Avrupa, dünyanın dört bir köşesindeki farklı ülkelerde başlayan Orman Yangınları, buzulların erimesi, mevsim dışı hava olayları… İklim Krizi kendini tüm dünyaya derinden hissettirmeye başladı. Bu yıl ABD’nin Montana eyaletinde şiddetli yağmur ve karların erimesi sonucu sel felaketi meydana gelirken Meksika’nın Monterrey taraflarında Kuraklık sebebiyle haftalarca süren susuzluk yaşandı. Norveç’in Kutup kenti Tromso’da rekor sıcaklıklar hissedilirken Asya’da yer yer sıcaklığa bağlı kuraklık meydana geldi.

2050 SENARYOSU İLE KORKUTAN BENZERLİK PANİĞE NEDEN OLDU

İngiltere Meteoroloji Kurumu’ndaki (MET) meteorologlar 2 yıl evvel 2050 yılında hava sıcaklıklarının nasıl olacağına dair iddialarını yayınlamıştı. Önümüzdeki 30 yıl içerisinde beklenenlere dikkat çekmek için yapılan varsayımların İngiltere’nin bu haftaki hava durumu ile benzerliği paniğe neden oldu. Görünen o ki Met Ofisi’nin kabus senaryosu olarak sunduğu varsayımsal hava durumu beklenenden çok daha erken gerçekleşecek.

SESSİZ KATİL ARAMIZDA

Washington Üniversitesi’nde iklim ve sıhhat araştırmacısı Kristie Ebi ölümcül sıcak dalgasının beşerler için aciliyet duygusu uyandırmadığını fakat “sessiz bir katil” olduğunun altını çiziyor. Ebi, CNN’e verdiği demeçte, “Dışarısı sıcak olduğunda beşerler insanlar başlarına gelebilecek yüksek riskleri düşünmüyorlar. İklim krizi hayatımızı şimdiden etkiliyor ve en savunmasız olanları vuruyor.” tabirlerini kullandı.

İNGİLTERE BİRİNCİ DEFA KIRMIZI ALARM VERDİ

Sıcak hava dalgasının en çok etkilediği ülkelerden biri olan İngiltere’nin önümüzdeki hafta 40 dereceyi görebileceği düşünülüyor. Sıra dışı sıcak hava dalgası için alarm haline geçen hükümet birinci defa ‘kırmızı alarm’ yayınladı.

Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA), Meteoroloji Ofisi’nin hava sıcaklıklarıyla ilgili verdiği uyarıyı “ulusal bir acil durum” olarak nitelendirdi. Çok sıcak havanın sıhhat ve toplumsal bakım sistemini etkileyebileceğine dikkat çekilirken sıcak hava nedeniyle yalnızca risk kümelerinde olan insanların değil, birebir vakitte sağlıklı insanların da hastalık ve hayati tehlike riskiyle karşılaşabileceği belirtildi.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ARTIK BİZİMLE”

Meteoroloji Ofisi Sözcüsü Grahame Madge, yüksek sıcaklık ikazını “potansiyel olarak çok önemli bir durum” olarak nitelendirdi. Madge, pazartesi ve salı günü sıcaklıkların 40 dereceye ulaşmasının “tarihi” bir an olacağını söyledi. Madge ayrıyeten, “40 dereceye ulaşırsak bu iklim değişikliğinin artık bizimle olduğunu gösteriyor. Bu üzere durumlar, iklim değişikliği nedeniyle çok daha beklenen hale geliyor” dedi.

2022 HAZİRAN AYI ALTINCI EN SICAK AY

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin (NOAA) aylık global iklim raporuna nazaran Haziran 2022’de ortalama global yüzey (kara ve okyanus) sıcaklığı, 20. yüzyıl ortalamasının 0.87 derece üzerinde gerçekleşti. 1880’den itibaren tutulan kayıtlara nazaran Haziran 2022, altıncı en sıcak ay oldu.

BUZULLAR REKORA YAKIN KÜÇÜLDÜ

Haziran ayında Kutup buzullarında önemli bir erime meydana gelerek rekor düzeye yakın küçüldü. Antarktika sularındaki buzullar eriyerek ortalamanın altında kaldığı söz edilirken Kuzey kutbundaki buzullarının da sıcaklık sebebiyle ortalamanın altında erdiği kaydedildi.

ORMAN YANGINLARI DURDURULAMIYOR

Avrupa’ya yayılan sıcak hava dalgası temmuz ayında da Portekiz, Fransa ve İspanya’da orman yangınlarını körüklemeye devam etti. Portekiz’de yaklaşık 3 bin 500 itfaiyeci, düzinelerce orman yangınıyla gayret ederken yangınların denetim altına alınamaması sebebiyle Portekiz, acil yardım için AB Sivil Müdafaa Düzeneğini aktifleştirdi. İspanya’nın tanınan tatil beldesi Malaga yakınlarında denetim edilemeyen alevler yakındaki Alhaurin de la Torre ve Alhaurin el Grande kasabalarına gerçek ilerlerken binden fazla kişi tahliye edildi. Avrupa Komitesi, 10 Temmuz itibariyle İspanya’da bulunan rescEU filosundan 2 Canadair yangın söndürme uçağını seferber etti.

Fransa’nın Gironde kentinde Perşembe günü çıkan iki yangına 1000 itfaiyeci müdahaleye devam ediyor. Meskenler, golf alanları, iş yerleri ve lüks villalar da dahil olmak üzere önlerine çıkan her şeyi yok ederek ilerleyen yangından gelen imajlar Batı medyasında ‘kıyamet görüntüleri’ olarak yayınlanıyor.

İtalya’nın Po ırmağı ise 70 yılın en berbat kuraklığın nedeni ile kurudu.

Prev Post

Uçuruma yuvarlanmaktan ağaçlar sayesinde kurtuldular

Next Post

Ünlü model Tuğçe Aral yurt dışı seyahatlerini sürdürüyor

post-bars

Leave a Comment