Back To Top

6 Ağustos 2022

Ürgüp’te bahtına terk edilen tarihi konaklar turizme kazandırıldı

By
  • 0

Nevşehir‘in Ürgüp ilçesinde afet bölgesi ilan edilerek boşaltılan Kayakapı Mahallesi’nde aslına uygun restore edilen tarihi konaklarda geçmişin izleri yaşatılıyor.

İlçede 1960’lı yıllarda doğal afetler nedeniyle boşaltılmaya başlanan ve 1981’de büsbütün bahtına terk edilen Kayakapı Mahallesi, 2011’de başlatılan onarımla tekrar hayat buldu.

Kayakapı Kültürel ve Doğal Etraf Muhafaza ve Canlandırma projesi ile 27 bin metrekare alandaki onlarca tarihi eser restore edilerek turizme kazandırıldı.

Türk ve Rumların yıllarca birlikte yaşadığı onlarca tarihi konağın yanı sıra kayadan oyma meskenler ile 10’uncu yüzyıla ilişkin kilise ve Osmanlı devrinde yapılan caminin yer aldığı Kayakapı Mahallesi, onarımın akabinde turistlerin ilgi gösterdiği konaklama alanına dönüştü.

Butik otel konseptinde hizmete sunulan Kayakapı’daki konaklara, “İsmail Ağa”, “Arabacı Köylü Mehmet”, “Kunduracı Fehmi”, “Muhacir Osman” isimleri verilerek, bu konaklarda geçmişte hayat sürenlerin isimleri de yaşatılıyor.

Projenin yürütücüsü ve tesisin işletmecisi Yakup Dinler, AA muhabirine, memleketi Ürgüp’ün geleceği ismine değerli bir projeyi hayata geçirmenin gururunu aile olarak yaşadıklarını söyledi.

2011 yılından beri 40’a yakın parseldeki tarihi konağın onarımını tamamladıklarını, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen turistlere üst seviye hizmet sunabilmek için uğraş gösterdiklerini lisana getiren Dinler, harabeye döndüğü için şöminesi ve taşları çalınan konakların meşakkatli çalışmalar sonunda bölge turizmine kazandırıldığını söz etti.

“Bu sürecin akabinde asıl sahibi olan Ürgüp halkına geri dönecek”

Dinler, mahalledeki çalışmaların ilçenin geleceği ismine değerli olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“2011’de buranın onarımına başladık. Burayı aldığımızda harabeydi ve güç bir süreç bizi bekliyordu. Bizden evvel de birçok firmanın burayı 49 yıllığına kiralama fikri olmuş ancak yerinde inceledikten sonra vazgeçmiş. Biz vazgeçmedik, Ürgüplü olmamız sebebiyle bu işe yüreğimizi koyduk. Onarım, yeni yapıdan çok daha güç. Burası UNESCO tarafından tescilli bir bölge. Birinci 6 odamızı açtık, bugün 40 odamız var. Kayakapı çok büyük bir mahalle, 200 küsur meskenden oluşuyor. Aklımızda öbür projeler de var. 2022’de yabancı turist olarak çok yeterli gidiyoruz. Bu durum bu türlü devam ettikçe yatırımlar da devam edecek. Eskiyi de yaşatmaya çalışıyoruz. Bütün konaklama ünitelerimize, tapudan tek tek araştırarak orada kim yaşamışsa onların isimlerini verdik.”

Tesisin istihdamdan tanıtıma kadar ilçeye katkı sunduğuna değinen Dinler, “Tripadvisor tarafından 2019 yılında dünyanın en uygun 9’uncu oteli seçilmiştik. Bu yıl dünyanın en âlâ 6’ncı oteli ve ayrıyeten ‘dünyanın en sıra dışı oteli’ seçildik. Bu, Ürgüp ve Kapadokya ismine çok hoş.” dedi.

Turistler tarihi konaklara hayran kalıyor

Tesisteki konaklarda kalan turistlerden Murat Rahmet de iş gereği birçok ülkeye seyahat ettiğini lakin bu üslup bir tesisle hiç karşılamadığını belirterek, “Avrupa’da birçok otelde kaldım fakat dünyanın hiçbir yerinde bu türlü bir otel görmedim. Buraya gelen daima gelmek ister. Ailemle geldim hem lüks hem de konfor sunuluyor. Konsept gereği isim verilen odalar da farklı bir özellik katıyor.” sözlerini kullandı.

Hindistanlı turist Hitanshi Agrawal da tarihi yapıların farklı bir atmosfer oluşturduğunu, geçmişte insanların ömür sürdüğü alanda tatil yapıyor olmanın etkileyici olduğunu söyledi.

AA / Behçet Alkan – Aktüel
Prev Post

Tatilcilerin dönüşü sürüyor

Next Post

Rotası İstanbul değil, Anadolu! Dünyaca ünlü golcü Pato, Üstün Lig’i…

post-bars

Leave a Comment