Back To Top

5 Ağustos 2022

Türkiye’ye halaylarla girdiler… Gurbetçiler akın akın Türkiye’ye gelmeye devam ediyor

By
  • 0

Türkiye‘ye halaylarla girdiler… Gurbetçiler akın akın Türkiye‘ye gelmeye devam ediyor

EDİRNE – Yaz tatillerini vatan toprağında geçirmek ve memleket hasretini dindirmek isteyen gurbetçilerin Türkiye‘ye giriş yapmak üzere Kapıkule Hudut Kapısında uzun kuyruklar oluşturdu.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan gurbetçiler vatan toprağı hasretini gidermek için memleketlerine gelmeye devam ediyor. Yıllık müsaadelerini Türkiye‘de tatil yapmak ve memleketlerinde akrabaları ile geçirmek isteyen gurbetçilerin ülkeye girişleri Kapıkule Hudut Kapısında yoğunluk oluşturdu. Uzun ve yorucu geçen seyahatin akabinde vatan toprağına ayak basan gurbetçiler his dolu anlar yaşıyor. Ayrıyeten Avrupa’ya açılan Hamzabeyli İpsala Hudut Kapılarında da yoğunluk yaşandığı öğrenildi.

Türkiye dünya çapında güçlü bir ülke”

Vatan toprağına ayak bastığı için çok keyifli olduğunu söyleyen Armağan Süzen, “O kadar gururluyum ki. Son vakitlerde çıkan savaşlarda Türkiye her vakit mazlumların yanındaydı. Türkiye’nin benim varanım olmasından ötürü çok sevinçli ve gururluyum. Buraya yaklaştığım vakit çok duygulanıyorum. Sırbistan ve Bulgaristan da çok bekledik. 4 istasyon gezdik tuvaletler kapalıydı. Ben Almanya’da büyüdüm ancak Türkiye’yi çok seviyorum inşallah burada yaşayanlar buranın değerini bilirler. Türkiye’nin her şeyi çok hoş. Havası, suyu, yetişen zerzevat ve meyveleri. Maşallah her şey yetişiyor çok verimli toprakları var. Türkiye dünya çapında güçlü bir ülke. Bayrağı görmek her şeye kıymet. Her sene seve seve yola çıkıyoruz. Eşim memleket hasretine hiç dayanamıyor. Evvel Fethiye ye daha sonra Şanlıurfa’ya geçiyoruz. Türkiye ye gelmekten çok mutluyuz” dedi.

“Bugün cennet vatanımıza giriş yaptık”

Almanya’nın Duesseldorf kentinden geldiğini tabir eden gurbetçi vatandaş Fatih Demir, Kapıkule Hudut Kapısından vatana vardığı için çok memnun olduğunu belirterek, “Bugün cennet vatanımıza giriş yaptık, değişik bir his. Bayrağı görünce hissettiklerimizi anlatmak çok sıkıntı, bu hissi yalnızca yaşayan bilebilir. Vatanımız, bayrağımız bizim için vazgeçilmez. Giriş yaparken çok duygulandık. Kapıdan girişte zorlandık araç sayısı az olmasına karşın çalışmalar kısıtlı ve yavaş ilerliyor. Sırbistan’a girerken önümüzde 50 araç olmasına karşın 2 buçuk saat kadar bekledik. Müsaade periyodu olduğu İçin çok fazla negatif yorum yapmayacağım lakin çalışmalar biraz daha özverili olursa çok âlâ olur diye düşünüyorum” formunda konuştu.

“Çok özledik, çok şükür sağ salim geldik”

Gurbetçi vatandaşlardan Ersin Gürler, “İstanbul ve Ankara’ya gidiyoruz. 3 yıllık pandemi sürecinden ötürü gelememiştik, çok özledik. Çok şükür sağ salim geldik. O his anlatılmaz yaşanır diye bir tabir var ya onun üzere. Vatan, akraba hasreti gidermek, ezan sesinin bol bol dinlemek bunlar çok hoş hisler. Yolda olan gurbetçiler sabırlı olsunlar tez etmesinler sağ salim gelsinler” sözlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Mehmet Basmacı – Aktüel
Prev Post

İngiltere’nin Türkiye’yi Ruanda planına dahil etmek istemesine Dışişleri’nden reaksiyon: Türkiye,…

Next Post

Bu argüman çok konuşulur! Acun ve Şeyma Subaşı herkesin içinde…

post-bars

Leave a Comment