Back To Top

25 Temmuz 2022

Türkiye’nin Suriye atılımına ABD’den üst seviye reaksiyon: Çok sert bir halde karşı çıkıyoruz

By
  • 0

Türkiye – Suriye hududundaki inançlı bölgeyi güvenlik münasebetleriyle genişletme planı ile ilgili çalışmalar devam ederken, ABD’den gelen üst seviye açıklama dikkat çekti.

“ÇOK SERT BİR BİÇİMDE KARŞI ÇIKIYORUZ”

Ankara ve Washington ortasında bu operasyonun yapılmaması konusunda bir dizi görüşmelerin gerçekleştiği aktarılırken Türk yetkililerin ikna edilmediği belirtildi. Evvelki gün Washington’da bir aktifliğe katılan Savunma Bakanı Yardımcısı Dana Stroul, hususla ilgili yaptığı açıklamada ” Türkiye‘nin Suriye’nin kuzeyine rastgele bir askeri operasyon yapmasına çok sert bir halde karşı çıkıyoruz ve Türkiye‘ye de bu bahisteki itirazımızı açıkça yaptık” tabirlerine yer verdi.

“IŞİD SALDIRABİLİR”

Türkiye‘nin mümkün bir askeri operasyonundan DEAŞ’ın faydalanabileceğini belirten Stroul, “Eğer Türkiye bir askeri operasyon yaparsa ve bu da Suriye Demokratik Güçleri’nin kuzeye giderek bölgede yaşayanları havadan ya da karadan hücuma karşı korumak için oraya odaklanırsa IŞİD saldırabilir” yorumunu yaptı.

“SURİYE’Yİ DAHA ÇOK ŞİDDETİN İÇİNE ÇEKER”

Açıklamasının devamında Türkiye’ni muhtemel operasyonunun DEAŞ’a karşı çabayı riske atacağını belirten Stroul, “Böyle bir operasyon ABD güçlerini, IŞİD’e karşı global çabayı riske atar ve Suriye’yi daha çok şiddetin içine çeker. Şayet baskı altında kalırsa SDG, diğer ülkelerin himayesi altına girebilir. Suriye Demokratik Güçleri, Suriye, Rusya ve hatta İran’la işbirliği yapabilir” dedi.

Prev Post

Fenerbahçe’den Çukur dizisine gönderme! Tiago imzayı attı

Next Post

Bankalar yarın çalışıyor mu? 15 Temmuz bankalar açık mı?

post-bars

Leave a Comment