Back To Top

19 Temmuz 2022

Türkiye üzerinden Suriye’ye gönderilen insani yardımlar 6 ay daha uzatıldı

By
  • 0

Geçen yıl Temmuz ayında bir yıllığına uzatılan programın müddeti 11 Temmuz’da dolmuş; yardımları bir yıl daha uzatmayı öngören tasarı BM Güvenlik Kurulu’nun daimi üyelerinden Rusya tarafından veto edilmişti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’ndan diplomatlar, Rusya’nın Suriye’ye insani yardım geçişlerinin altı ay daha devam etmesini öngören tasarısı üzerinde uzlaştığını açıkladı.

“MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ”

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulunun, kuzey batı Suriye’ye yönelik BM hudut ötesi yardım sistemini 6 ay müddetle de olsa uzatmış olmasını memnuniyetle karşıladığını belirtti. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulunun 12 Temmuz 2022 tarihinde aldığı bir kararla, kuzey batı Suriye’ye yönelik Birleşmiş Milletler hudut ötesi yardım sistemini 6 ay mühletle de olsa uzatmış olmasını memnuniyetle karşılıyoruz.” denildi.

“4 MİLYON ŞAHSA YARDIM ULAŞTIRILIYOR”

Açıklamanın devamında şu tabirlere yer verildi: “Söz konusu BM düzeneği, kuzey batı Suriye’deki yaklaşık 4,1 milyon muhtaçlık sahibine acil insani yardım ulaştırılmasında hayati bir rol oynamaktadır. Suriye’deki insani krize faal memleketler arası mukabele ve bölgesel istikrar açısından BM sisteminin fonksiyonlarını sürdürülebilir bir çerçevede kesintisiz devam ettirmesi elzemdir. Türkiye, bu istikametteki çabalarını memleketler arası toplum ile işbirliği halinde sürdürecektir”

İhlas Haber Ajansı / Siyaset
Prev Post

Saklıkent Kanyonu’nda bayram tatili yoğunluğu

Next Post

ARMUT TOPLARKEN AĞAÇTAN DÜŞÜP YARALANDI

post-bars

Leave a Comment