Back To Top

6 Ağustos 2022

Turizm merkezinde üretilen karpuz Diyarbakır ve Adana’ya rakip oldu

By
  • 0

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde üretilen tescilli karpuz, Diyarbakır ve Adana’ya rakip çıktı. Üretici Onur Filiz, “Kandıra karpuzu, Adana ve Diyarbakır karpuzundan daha uygun, on numara. Diyarbakır karpuzuna rakibiz. Diyarbakır karpuzu kabak aşısı, onlar bizim üzere Jüpiter karpuz yetiştiremez” dedi.

Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin beğenilen tatil bölgelerinden olan Kandıra’da yetiştirilen karpuz, geçtiğimiz yıl Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi. Turizmin yanı sıra, tarımın da büyük bir gelir kapısı olduğu ilçede uzun yıllardır yetiştirilen karpuz, kendine has tadı ve kokusuyla ilgi görüyor.

Döngelli köyünde yaşayan üretici Onur Filiz, “2 yıldır yılın birinci karpuzları benim tarlamdan çıkıyor. 15 Nisan’da fidelerimi ektim, şu an verimlilik durumu pek düzgün. Tarlamdan 30-40 ton eser çıkmasını bekliyorum. Karpuzu erken ektiğimizden ötürü şu an eser az oluyor. Geç eksek daha fazla olur. Bu yıl karpuzun kilosu 5 TL olursa hoş olur. Olmazsa ziyanımızı karşılar mı bilemiyoruz” dedi.

“Diyarbakır karpuzuna rakibiz”

Kandıra karpuzunun başka vilayetlerde üretilen karpuzlardan farklı olduğunu söyleyen Filiz, “Bizim karpuzumuzu öteki karpuzlardan ayıran özelliği daha tatlı olmasıdır. Kandıra karpuzu, Adana ve Diyarbakır karpuzundan daha güzel, on numara. Diyarbakır karpuzuna rakibiz. Diyarbakır karpuzu kabak aşısı, onlar bizim üzere Jüpiter karpuz yetiştiremezler. Bizim bölgemizin toprağı âlâ, o yüzden karpuzu tatlı oluyor” diye konuştu.

“Türkiye’ye tattıracağız”

Kandıra karpuzunu Türkiye’ye tattıracağını söyleyen Filiz, “Keşke dışarıya da verme imkanımız olsa ancak alıcı olmaması sebebiyle veremiyoruz. Diyarbakır karpuzunun alıcısının olmasının sebebi bu işi yıllardır yapmasından dolayıdır. Onların karpuzu bu bölgeye de geliyor. Bizim karpuzumuz da inşallah artık her yere gidecek, çalışmalarımıza başladık. Adana, Diyarbakır karpuzunun nasıl coğrafik işareti varsa Kandıra karpuzunun da coğrafik işareti var. İnşallah bütün Türkiye karpuzumuzu görecek. Kandıra’nın karpuzunu bütün Türkiye’ye tattıracağız, bunun için çalışmalarımız tüm süratiyle devam ediyor” formunda konuştu. – KOCAELİ

İhlas Haber Ajansı / İktisat
Prev Post

MUĞLA’DA 5 KİLOMETRELİK ARAÇ KUYRUĞU

Next Post

Katar Kraliyet Ailesi’nin Yalova’da inşa ettirdiği saray tamamlandı! Daha şimdiden…

post-bars

Leave a Comment