Back To Top

7 Ağustos 2022

Tunceli’de sıcaklık 40 dereceyi buldu; halk Munzur ve Pülümür çaylarında serinledi

By
  • 0

TUNCELİ’de termometreler 40 dereceyi gösterince sıcaktan bunalan kent sakinleri ile yerli ve yabancı turistler, kar sularıyla beslenen Munzur ve Pülümür çaylarına girerek serinledi.  Sıcak havanın tesirini artırarak devam etmesi beklenirken, valilik, bilhassa boğulma hadiselerine karşı ikazlarda bulundu.

Tunceli el değmemiş doğal güzellikleriyle bölgenin turizm alanlarının başında geliyor. Kent, son yılların en sıcak yazlarından birini yaşıyor. Termometrelerin 40 dereceyi gösterdiği kentte sıcaktan bunalan Tuncelililer, tatil için kente gelen yerli ve yabancı turistler kar sularıyla beslendiği için soğuk suya ve doğal kuma sahip olan Munzur ve Pülümür çayı kıyısında tabiatla iç içe olan doğal plajları doldurdu. Bilhassa Almanya, Fransa, İngiltere ve kente komşu olan Elazığ, Erzincan, Diyarbakır’dan gelenler meşe ağaçları ile dağların ortasından süzülen berrak Munzur ve Pülümür çaylarında serinliyor. Suya girenlerin kimileri tehlikeye aldırış etmeden yüksekten buz üzere soğuk suya atlarken, bazıları de şezlonglarda güneşlenmeyi tercih etti.

Tatil için Fransa’dan Türkiye’ye gelen ve Ovacık yolu üzerinde Munzur Vadisi Ulusal Parkı girişinde yer alan Kemerbel mevkinde suya girerek serinleyen Fatma Piya Yoltay, Antalya, Marmaris yahut Muğla yerine Tunceli’yi tercih ettiğini belirterek, “Burası benim hoş memleketim, burayı çok seviyorum. Munzur suyu çok pak ve buz üzere. İnsan yaz aylarında üşüyor resmen. Tabiatı, havası pak. O yüzden her yıl yaz aylarında geliyorum” dedi.Erzincan’dan gelen Ümit Çılgın ise, “Her yıl Marmaris, Antalya ve Bodrum’da tatil yapıyorduk lakin bu yıl Tunceli’yi tercih ettik. Suyu buz üzere ve insanı dinç tutuyor. Şu an sıcaklık 40 dereceyi gösteriyor lakin suya bir kez girip çıkıyorsun insanı eksi derecelere kadar düşürüyor sanki” diye konuştu. VALİLİK UYARDISıcak havanın tesirini artırarak devam etmesi beklenirken, Valilik, bilhassa boğulma olaylarına karşı ihtarda bulundu. Valilik açıklamasında, “Ovacık ve Pülümür çaylarımızın debilerinin yüksek olması ve akıntı suratının fazla olması; boğulma hadiselerinin sık yaşanmasına sebep olmaktadır. Vatandaşlarımızın boğulma olaylarına karşı dikkatli ve önlemli olmaları ehemmiyet arz etmektedir. Mümkün boğulma hadiselerinin önüne geçmek için Ovacık ve Pülümür vadilerimizde tesisleşmenin olduğu alanlar dışında yüzmeyelim” denildi.

Demirören Haber Ajansı / Serhat Ozan Yıldırım – Şimdiki
Prev Post

9 günlük tatil bitiminde beklenen trafik yoğunluğu yaşanmadı

Next Post

Köksal Baba dünya futbol gündeminde! Yıldız futbolcuya benzetip, espriyi patlattılar

post-bars

Leave a Comment