Back To Top

7 Ağustos 2022

Trakya’dan tarlalara giriş yapıp her yeri istila eden çekirgeler ve tırtıllar, Marmara’ya yanlışsız ilerliyor

By
  • 0

Trakya’da bu sene ayçiçekten büyük randıman bekleyen çiftçiler, tırtırların tarlaları istila etmesi nedeniyle büyük bir şok yaşadı.

KÖKTEN BAŞLAYIP YAPRAKLARA KADAR ZİYAN VERİYOR

Çayır tırtılı ayçiçeğinin kökünden başlayarak yapraklara kadar tamamına bitkinin tümüne ziyan veriyor ve ayçiçeği çürütüyor. Vaktinde çaba edilmezse ayçiçeği randımanında büyük kayıplara yol açıyor.2012 yılında da çayır tırtılı istilasıyla karşılaşan üreticiler, o dönemki tırtılların çok daha az olduğunu lakin şu an tırtıl sayısında önemli bir artış bulunduğunu söyledi.

İLK İMGELER GELDİ

Trakya’da tarlalara dadanan tırtıllarla ilgili birinci imgeler geldi. Hava Forum tarafından paylaşılan imgelerde, tırtılların geniş bir etrafa yayıldıkları ve traktörü büsbütün kapladıkları görüldü. Birtakım vatandaşlar ise tırtılların ortasında çok sayıda çekirgeye rastladıklarını söz etti.

MARMARA’YA YANLIŞSIZ İLERLİYOR

Tırtıl istilasının Trakya’dan sonra artık de Marmara bölgesine gerçek yayıldığı haberi ise paniğe neden oldu. Tarım Vilayet Müdürlükleri’nin hemen tedbir çalışması başlattığı öğrenilirken, çiftçilerin yardım beklediği belirtildi.

Prev Post

Zonguldak’ta denizde kaybolan çocuğu arama çalışması başlatıldı

Next Post

Azerbaycanli Futbolcu Zahid Ugurlu Avrupa’da Ve Turkiye’de Bir Cok Kulüplerden…

post-bars

Leave a Comment