Back To Top

6 Ağustos 2022

Trakya Üniversitesi’nde 100’den fazla hastanın kalp aort kapağı değişimi “TAVI” tekniğiyle yapıldı

By
  • 0

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde kapalı kalp aort kapağı değişim tekniği “TAVI” ile tedavi edilen hasta sayısı 100’ü geçti.

Türkiye‘de yaşlı nüfusta sıkça görülen kalp kapağı hastalığı, gelişen teknoloji ve uzman tabiplerin başarılı çalışmalarıyla açık ameliyata gerek kalmadan tedavi edilebiliyor.

Kardiyoloji alanında son periyotlarda öncü çalışmalar yapan TÜ Kardiyoloji Ana Bilim Kolu öğretim üyeleri, büyük kısmı son bir yılda olmak üzere 100’den fazla kapalı kalp kapağı değişimi operasyonu gerçekleştirdi.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Kolu Lideri Doç. Dr. Servet Altay, AA muhabirine, “TAVI” sistemiyle hastanın kasığından girilerek aort kapağının değiştirildiğini, bilhassa yaşlı hastalarda karşılaşılan açık kalp ameliyatlarındaki risklerin ortadan kalktığını söyledi.

Yaşlanma arttıkça kalp kapağındaki kireçlenmenin arttığını ve hastaların ameliyata muhtaçlık duyduğunu belirten Doç. Dr. Altay, şunları kaydetti:

“Bu hastalığın maalesef ilaçla tedavisi yok. Zira mekanik olarak kapak daralmış durumda. Klâsik olarak göğüs kafesi açılarak kapağın metal bir kapakla değişimini sağlayıp tedavi ediyorduk. Lakin hastalar yaşlı olduğu için vefatlar yaşanabiliyor farklı komplikasyonlar olabiliyordu. Son periyotta edindiğimiz deneyimle riskli hastalarda kapalı teknikle operasyonu yapıyoruz. Hastayı büsbütün uyutmuyoruz. Kasıktan bir iğneyle girip oradan bir açıklıkla yararlanarak kapağı değiştiriyoruz. Son bir yılda 50 civarı olmak üzere 100’den fazla operasyonu gerçekleştirdik.”

İyileşme mühletini kısaltıyor

Dr. Öğretim Üyesi Uğur Özkan ise kapalı sistemle hastaların hem operasyonlarının hem de düzgünleşme ve taburcu olma müddetlerinin çok kısaldığını söz etti.

Hastalara biyoprotez kapak takıldığını ve operasyon sonrası ağır kan sulandırıcılar kullanılmasının önüne geçildiğini vurgulayan Özkan, “O yüzden kanama riski olan hasta kümesi için de bir avantaj. Son bir yıl içinde kliniğimiz bünyesinde 50’den fazla hadiseyi devirdik. Bunlardan dört tanesi bilhassa genel durumu kötüleştiği için şok tablosuna gece saatlerinde aldık. Bunları da muvaffakiyetle tedavi ettik. Bu istikametiyle aslında acil kaidelerde planlı olmayan hadise olarak yapan az merkezlerden biriyiz.” diye konuştu.

AA / Gökhan Zobar – Sıhhat
Prev Post

Sibel Can’ı görmek isteyen belediye liderine güvenlik müsaade vermedi, ortalık…

Next Post

Büyükçekmece’de tarlaları ‘imarlı’ diye satmaya çalışan dolandırıcılara karşı ihtar

post-bars

Leave a Comment