Back To Top

10 Temmuz 2022

Ticaret Bakanlığı, turizm dalındaki aldatıcı tanıtım ve reklamları inceliyor

By
  • 0

Tatil dönemiyle birlikte turizm dalında artışa geçen aldatıcı ve aldatıcı tanıtımlara ait inceleme ve değerlendirmeler sürüyor.

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Nezareti Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, tatil dönemiyle turizm tesislerine yönelik reklamlarda artış yaşanıyor.

Otel ve öbür turizm işletmelerine ilişkin tüketicilere yönelik çeşitli mecralarda gerçekleştirilen kelam konusu tanıtımlarda birtakım aldatıcı ve aldatıcı tanıtımlarla karşı karşıya kalınıyor.

Turizm kesimine ait reklamlarda bilhassa, sahip oldukları ya da işlettikleri konaklama tesisine ait Kültür ve Turizm Bakanlığından “Turizm İşletmesi yahut Turizm Yatırımı Belgesi” bulunmamasına rağmen “yıldızlı otel” tanıtımı yapılması ya da “3 Yıldızlı Otel Turizm İşletme Belgesi”ne sahip iken “4 yıldızlı otel” halinde yapılan tanıtımlar üzere aldatıcı reklam uygulamalarıyla karşılaşılıyor.

Tüketicilere yönelik bu aldatıcı tanıtımlarda, konaklama tesislerinin sahip olmadıkları özelliklere ait ya da sahip oldukları özelliklerin farklı biçimde yorumlanmasına sebebiyet verecek halde tabir ve görsellere yer veriliyor.

Tüketicileri aldatıcı ve aldatıcı tanıtım gerçekleştiren bu işletmelere yönelik olarak Reklam Kurulunca incelemeler gerçekleştirilirken, bilhassa internet aracılığıyla yayımlanan her bir tanıtım hakkında 155 bin 712 lira idari para cezası uygulanabiliyor. Ayrıyeten, idari sürece bahis ihlalin 1 yıl içinde tekrar edilmesi halinde 10 katına kadar idari para cezası uygulanabiliyor.

Bu kapsamda, 2020 ve 2021 yılları Reklam Şurası faaliyetleri kapsamında, 157 turizm dalına ait evraktan 140’ı, ilgili mevzuata karşıt bulunurken 17’sinin ise mevzuata karşıt olmadığı değerlendirildi. Alışılmamış bulunan 140 belgeden 82’sine reklam durdurma cezası, 58’ine ise 4 milyon 851 bin 151 lira idari para cezası uygulandı.

Bu yıl da Reklam Heyeti, turizm kesiminde gerçekleştirilen tanıtımlara ait inceleme ve değerlendirmelerine devam ederken, mevzuata ters, aldatıcı ve aldatıcı tanıtımlarla ilgili olarak idari yaptırımlar tesis ediyor.

Turizm dalına ait olarak aldatıcı sözler ve görseller içeren tanıtımlar hakkında tüketiciler, E-Devlet üzerinden “Reklam ve Haksız Ticari Uygulama Şikayeti” kısmından yahut CİMER üzerinden Bakanlığa şikayetlerini ulaştırabiliyorlar.

Ayrıca, tüketiciler, yaşadıkları mağduriyet hakkında uyuşmazlığın tahlili maksadıyla, uyuşmazlık konusunun mali kıymetini de dikkate alarak, tüketici hakem heyetine yahut tüketici mahkemesine fatura, satış fişi üzere evraklarla başvurabilirler.

AA / Erhan Cihan Ünal – İktisat
Prev Post

Son dakika haberi! Yurt dışında çalışanlar için Yargıtay’dan flaş karar

Next Post

Twitter, 44 milyar dolarlık satış mutabakatından çekilen Elon Musk’a dava…

post-bars

Leave a Comment