Back To Top

13 Temmuz 2022

TESK Lideri Bendevi Palandöken’den Bağ-Kur emekli maaşlarına uygunlaştırma daveti: Minimum fiyatın altında kalmamalı

By
  • 0

TESK Genel Lideri Bendevi Palandöken, Bağ-Kur emekli aylıklarına düzenleme yapılması gerektiğini belirterek hususa ait Haberler.com’a değerlendirmelerde bulundu.

“EK GÖSTERGE ÜZERE BAĞ-KUR’LU ÇALIŞANLARIN EMEKLİ MAAŞLARINA DA DÜZENLEME YAPILMALI”

Palandöken, “Tatil bilmeden çalışan esnafımız en fazla prim gün sayısını ödeyip en düşük emekli aylığını alıyor. Memurlara yapılan ek gösterge düzenlemesi üzere esnaf ve çiftçi üzere Bağ-Kur’lu çalışanların da emekli aylıklarına düzenleme yapılmalı. Toplumsal güvenlikte uygulanan norm birliğinde geç kalınmamalı. Öte yandan esnaf ve sanatkarlarımız emekli olduktan sonra iş yeri kapatma mecburiliği kaldırılmalı ve mevcut ruhsatları devam etmeli” dedi.

TESK Genel Lideri Bendevi Palandöken

“ESNAFIMIZ VE ÇİFTÇİNİN EMEKLİ AYLIKLARI TABAN FİYATIN ALTINDA KALMAMALI”

Günümüz kurallarında Bağ-Kur emekli aylıklarının çok düşük kaldığını hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, “SSK’lı çalışanlar 7200 prim gün sayısı ile emekli olurken Bağ-kur’lu esnaf ve sanatkarlarımız 9 bin prim gün sayısını doldurmak zorunda. Esnafımız hafta sonu demeden, bayram seyran demeden çalışmasına karşın en düşük emekli aylığını alıyor. Yapılan son düzenleme ile minimum fiyat 5 bin 500 TL’ye çıkarılırken memurlar için de 3600 ek gösterge düzenlemesi yapıldı. Lakin 3 bin 500 TL’den başlayan Bağ-Kur’lu çalışanların emekli aylıkları çok düşük. Toplumda en çok çalışan kesim olan, dükkanındaki eserleri satarak geçimini sağlayan Bağ-kur’lu esnafımız ile çiftçilerin emekli aylıkları taban fiyatın altında kalmamalı. Toplumsal güvenlikteki norm birliğine nazaran SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı birleştiğine nazaran emekli aylıkları da eşitlenmeli. En uzun prim gün sayısını ödeyen Bağ-Kur’luların en düşük emekli aylığını alması Anayasa’nın eşitlik prensibine aykırı” formunda konuştu.

Prev Post

Bakan Karaismailoğlu: “Osmangazi Köprüsü’nde, 8 Temmuz’da 80 bin 624 araç…

Next Post

Alanya’da denize giren Rus turist boğuldu

post-bars

Leave a Comment