Back To Top

9 Temmuz 2022

Tam bitti derken tekrar hortladı! “Vakalar artışta” diyen Bakan Koca’dan vatandaşlara ikaz

By
  • 0

Sağlık Bakanı Koca, Kurban Bayramı hasebiyle yayımladığı bildiride, bayrama buruk bir halde girildiğini, çarşamba günü Konya Kent Hastanesinde işlenen cinayetin derin kederlere yol açtığını belirtti. Sıhhat sistemiyle ilgili yapılan çalışmalara değinen Koca, koronavirüs salgının da şimdi sona ermediğini vurguladı.

“HERKES ÖRNEK BİR DOKTOR OLDUĞUNA ŞAHİTLİK EDİYOR”

“Memleketin nadide bir evladı, kalp tabibi Ekrem Karakaya’nın canice hayattan koparıldı” diyen Koca, “Dün cenaze merasimine katılmak üzere memleketi Kayseri’deydim. Tanıyan herkes onun milletine yürekten bağlı, mütevazı ve kendini hastalarına adamış, örnek bir tabip olduğuna şahitlik ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“SAĞLIKTA ŞİDDET SIKINTISIYLA GAYRETİMİZ DEVAM EDİYOR”

Sağlık Bakanı Koca, dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Gözü dönmüş katil zanlısı, hekim Ekrem’in bir hastasının oğlu. ve elimizdeki bilgilerden hastasının vefatından hekimi sorumlu tuttuğu anlaşılıyor. Ucu cinayete varabilen bu üzere tavırlar büsbütün yanlış, olaydaki haliyle, insanlık dışıdır. Doktor, lakin tıbbın gereğini ve elinden geleni yapabilir, sonuç kimsenin mutlak iradesi altında değildir. Sıhhatte şiddet sıkıntısıyla gayretimiz uzun bir müddettir devam ediyor. 12 Mayıs’ta çıkan Sıhhatte Şiddet Yasası, bu kabahatleri affı olmayacak yere koydu. Teröre karşı verdiğimiz imtihanı, daima birlikte sıhhatte şiddet için de vereceğiz. Devlet iradesi, bütün gücüyle yanımızdadır.”

“SON AŞININ ÜZERİNDEN 6 AY GEÇMİSE HATIRLATMA DOZU YAPILMALI”

Kovid-19’un yine gündeme gelmeye başladığına, Omicron varyantına bağlı hadiselerin, öteki ülkelerde olduğu üzere Türkiye’de de artış gösterdiğine dikkati çeken Koca, Türkiye’nin, sorunu alt etmekte deneyim sahibi olduğunu vurguladı. Son dozun üzerinden 6 ay geçtiğinde Kovid-19 aşısının tesirinin azaldığını belirten Koca, şöyle devam etti: “Bu mühlet dolmuşsa, tekrar aşı olunması değer arz ediyor. Buna bizim verdiğimiz değeri siz de verin. 50 yaş üstüyle risk grubundakilere, son aşıları üzerinden 6 ay geçmişse, hatırlatma dozu aşılarını olmalarını ısrarla öneriyoruz. Bu kümenin, temasın artacağı bayram günlerinden başlayarak kendilerini özellikle müdafaası gerekmektedir. Maskeyi mecburî kılan durumları hepimiz biliyoruz. Bugünlerde problemlerimiz, kederlerimiz var. Birbirimizi anlayarak, birbirimize güvenerek zahmetleri aşacağız. Emin olun. Bir tek, can kaybıdır ki o, telafi edilemez.”

“İYİLEŞTİRMELER 15 AĞUSTOS’TA GÖZLE GÖRÜLÜR HALE GELECEK”

Sağlıkta çözülemeyecek meselesinin olmadığının altını çizen Koca, şunları aktardı: “Çareleri ya uygulamaya konuldu yahut konulmak üzeredir. Sıhhat sistemimiz ve sıhhat çalışanlarımız, salgından bu yana ağır kurallarda yıprandı. Arkadaşlarımız için yapılan iyileştirmeler, 15 Ağustos’ta herkesçe gözle görülür hale gelecek. Sizler için de üstümüze düşeni süratle yapıyoruz. Değerli işlerin başında karar, devamında ısrar, sonucunda memnuniyet ve huzur vardır.”

AA / Sıhhat
Prev Post

Gülüç Belediyesi mezarlıklarda program düzenledi

Next Post

İtalya’nın önde gelen turistik beldesinde bikiniyle dolaşanlara ceza kesilecek

post-bars

Leave a Comment