Back To Top

22 Temmuz 2022

Tahıl koridoru için tüm gözler İstanbul’da yapılacak toplantıda! Uçaklar inmeye başladı

By
  • 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, tahıl krizinin tahlili için yürüttüğü diplomasi trafiği sonuç verdi. Türkiye, Rusya ve Ukrayna askeri heyetleri ile Birleşmiş Milletler heyeti bugün İstanbul’da bir ortaya geliyor.

4’lü tahıl tepesine katılacak Rus heyeti, İstanbul Havalimanı’na indi. Heyettekiler, havalimanından ayrıldı.

GÜNDEMDE GÜZERGAH VE GÜVENLİK ÜZERE MEVZULAR VAR

Toplantının içeriğine dair açıklamalarda bulunan Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Gıda krizinin” tahliline yönelik gerçekleştirilen diplomatik çalışmaların olumlu geliştiğini belirtti. Bakanlıklar ve heyetler ortasında yapılacak görüşmede, tahıl yüklü gemilerin ilerleyeceği güzergah ve güvenlik üzere hususlar ele alınacak.

TÜRKİYE TAHLİL İÇİN VARINI AĞIRI ORTAYA KOYUYOR

Ukrayna tahılının ihracı global besin krizinin önlenmesinde hayati kıymet taşıyor. Türkiye, Ukrayna tahılının çıkarılması için çalışmalarını kararlı biçimde sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz gün, Rusya Devlet Lideri Putin ve Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy ile görüşmesinde Karadeniz’de tahıl ihracı için inançlı koridorlar oluşturulmasını ele aldı.

“KARADENİZ KORİDORU ÇOK BÜYÜK DEĞER TABİR EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan hususla ilgili yaptığı açıklamada, “Karadeniz koridoru çok çok büyük ehemmiyet söz ediyor. Gerek sayın Putin’in gerek sayın Zelenski’nin, her iki başkanın de yaklaşımları değer arz ediyor. Şöyle bir hafta on gün içinde bu görüşmelerimizi ağırlaştırıp sonuca ulaşmaya çalışacağız” sözlerine yer verdi.

BAYRAMDA DA DİPLOMASİ TRAFİĞİ DEVAM ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Temmuz’daki bu açıklamasının akabinde Kurban Bayramı’nda da diplomasi trafiğini sürdürdü; Rusya ve Ukrayna önderleri ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan, Putin’le görüşmesinde Birleşmiş Milletler’in Karadeniz’de tahıl ihracı için inançlı koridorlar oluşturulması planını gündeme getirdi. Erdoğan, Zelenski ile görüşmesinde de Ukrayna-Rusya Savaşı ve Karadeniz’de tahıl ihracı için inançlı koridorlar oluşturulmasına dair konuları kıymetlendirdi.

Prev Post

PUBG Mobile son sürüm nasıl güncellenir? PUBG Mobile güncelleme gelmedi

Next Post

GoStudent uzmanlarından öğrencilere “yaz tatili” teklifleri

post-bars

Leave a Comment