Back To Top

3 Ağustos 2022

Suudi Arabistan’ı ziyaret eden ABD Lideri Biden: Orta Doğu’da Rusya ve Çin’e dolduracak boşluk bırakmayacağız

By
  • 0

ABD Lideri Joe Biden, 20 Ocak 2021’de vazifeye başladığından bu yana birinci kere Suudi Arabistan’a ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaret, ABD’de son 48 yılda idareye gelen 8 ABD Lideri’nin 12. ziyareti olarak kayıtlara geçti.

Suudi Arabistan yöneticileriyle değerli görüşmeler yaptığını lisana getiren Joe Biden, Cidde’deki görüşmelerde güç güvenliğini ele aldıkları ve pak güç konusunda Suudi Arabistan’ın ABD ile iştirake gireceğini tabir etti.

“YEMEN’DEKİ ATEŞKESİ UZATMA KONUSUNDA MUTABIK KALDIK”

Suudi Arabistan’ın güvenlik ve askeri muhtaçlıkları ile ülkenin karşılaşabileceği tehditleri ele aldıklarını, Yemen konusunu da görüştüklerini aktaran Biden, “Suudi Arabistan yöneticileriyle Yemen’deki ateşkesi uzatma konusunda mutabık kaldık.” dedi.

“SUUDİ ARABİSTAN HAVA ALANINI İSRAİL’E AÇACAK”

Suudi yetkililerle güç konusunu görüştüğünü de lisana getiren Biden, yüksek güç fiyatlarını denetim altına alabilmek için petrol üreten ülkelerin gelecek haftalarda üretim kotalarını artırmalarını beklediklerini söyledi.

“RUSYA VE ÇİN’E DOLDURACAK BOŞLUK BIRAKMAYACAĞIZ”

ABD Lideri, Washington’ın Orta Doğu ile bağlarına değinerek, “Körfez ülkeleri ile münasebetlerimizi güçlendirmede ilerleme kaydettik. Orta Doğu’da Rusya ve Çin’e dolduracak boşluk bırakmayacağız.” diye konuştu.

G5 TEKNOLOJİSİ İÇİN İŞTİRAK ANLAŞMASI

Biden, Kızıldeniz’deki Tiran ve Sanafir adalarında misyon yapan barış gücünün oradan ayrılacağını bildirdi. Irak’ı, Körfez İşbirliği Kurulu’nun (KİK) elektrik şebekesine Suudi Arabistan ve Kuveyt üzerinde bağlama konusunda da mutabık kaldıklarını aktaran Biden, G5 teknolojisi için Suudi Arabistan’la iştirak için muahedeye vardıklarına dikkati çekti.

CEMAK KAŞIKÇI CİNAYETİ DE GÜNDEME GELDİ

Prens bin Selman ile görüşmede gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini gündeme getirdiğini söyleyen Biden, “Görüşmede görüşümü belirttim ve çok net bir biçimde ABD Lideri’nin insan hakları konusunda sessiz kalmaması gerektiğini söyledim. Prens bin Selman’a bu olaydan onun sorumlu olduğunu düşündüğümü söyledim.” dedi. Biden, bin Selman’ın da kendisine olayın sorumlusu olmadığını ve sorumlular hakkında gerekli adımları attığını söylediğini söz etti.

AA / Mahmut Geldi – Dünya
Prev Post

Milyonlarca EYT’li için geri sayım başladı! Bakanlık, 5 formül üzerinde…

Next Post

Şeyma Subaşı Julia Roberts’ın Yıllar Evvel Giydiği Kıyafeti Giydi!

post-bars

Leave a Comment