Back To Top

10 Temmuz 2022

Sri Lanka’da binlerce gösterici hükümet binasını bastı! Devlet Lideri güvenlik güçlerince kaçırıldı

By
  • 0

Sri Lanka‘da ellerinde siyah bayraklar taşıyan ve ülke genelinden gelen binlerce gösterici, protesto nedeniyle akşam sokağa çıkma yasağı ilan edilen lakin daha sonra kaldırılan Kolombo’da bir ortaya geldi.

BARİKATLARI AŞARAK DEVLET BAŞKANLIĞI YERLEŞKESİNE GİRDİ

Medyadaki haberlere nazaran, hükümet aksisi yüzlerce protestocu, Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın resmi konutu ve ofisinin bulunduğu yerleşke etrafındaki barikatları aştı. Güvenlik güçleri, devlet başkanlığı yerleşkesine giren protestocuları dağıtmak için havaya ateş açtı.

DEVLET LİDERİ HÜKÜMET BİNASINDAN KAÇTI

Asya basınında yer alan haberlerde ise protestocuların zorla yerleşkeye girmesinin akabinde Devlet Lideri Rajapaksa’nın yerleşkeden ayrıldığı ve güvenliği bir yere götürüldüğü ileri sürüldü. Öte yandan Başkanlık sarayına giren göstericilerden kimileri yatak odasında fotoğraf çektirirken, kimileri ise havuzda vakit geçirdi.

YOĞUN GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINMIŞTI

Kolombo’da görevlendirilen polis ve askerler, Devlet Lideri Rajapaksa ile Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin istifası isteyen protestoculara karşı devlet başkanlığı konutunun etrafında ağır güvenlik tedbirleri almıştı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI REAKSİYONLAR NEDENİYLE SABAH KALDIRILDI

Kolombo ve civarında dün mahallî saatle 21.00’da uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağı, muhalif siyasetçiler ve avukatların itirazı nedeniyle sabah kaldırılmıştı. Sri Lanka anayasasına nazaran, kendi isteğiyle istifa etmediği sürece bir devlet liderinin misyondan alınması neredeyse imkansız.

SRİ LANKA’DAKİ DURUM

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan ülkede halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının akabinde mart sonunda protestolarını ağırlaştırmıştı. Sri Lanka Başbakanlık Ofisi’nin etrafında 9 Mayıs’ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları ortasında arbede yaşanmış, başşehir Kolombo’da askeri birlikler misyona çağrılmıştı. Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs’ta istifa etmiş, kabine de feshedilmişti. Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükümet, protestolar sırasında kamu malına yahut diğerlerine ziyan veren herkese ateş açılması talimatı vermişti. Ülke çapına yayılan protestolarda ortalarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en az 250 kişi yaralandı.

AA / Büşra Selvi Öğütcen – Dünya
Prev Post

Fenerbahçe’de ayrılık resmen gerçekleşti! Hull City, Allahyar’ı bonservisi ile birlikte…

Next Post

Bakan Akar’dan dikkat çeken kelamlar: Münbiç ve Tel Rıfat’tan tacizler…

post-bars

Leave a Comment