Back To Top

17 Temmuz 2022

SREBRENİTSA KATLİAMI’NIN ŞEHİTLERİ, KARTAL’DA ANILDI

By
  • 0

Kartal Belediyesi, Sırp ordusunun Bosna-Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’yı işgal ederek, 8 binin üzerinde Boşnak sivili katledişinin 27’nci yılı hasebiyle, bir anma programı düzenledi.

Kartal Meydanı’ndaki Srebrenitsa Boşnak Soykırımı Anıtı’nın önünde gerçekleştirilen anma programına; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilleri Akif Hamzaçebi ve Yüksel Özkan, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ve Vilayet İdaresi, Kartal Belediye Lider Vekili Mustafa Oktay Aksu, Kartal Belediye Lider Yardımcıları ve çok sayıda Meclis Üyesi, Anadolu Yakası Bosna-Sancak Derneği Lideri Erdoğan Erden ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

‘KARTAL BELEDİYESİ AİLESİ, BOSNALI KARDEŞLERİMİZİN YANINDADIR’

Anma programında konuşan Kartal Belediye Lider Vekili Mustafa Oktay Aksu, Kartal Belediyesi ailesinin her vakit Bosnalılar’ın yanında olduğunu kaydederek, ‘Kartal Belediyesi ailesi olarak her vakit Bosnalı kardeşlerimizin yanındayız. Bugün, birebir acıların tekrar yaşanmaması için bu anma programlarını düzenliyor ve çok önemsiyoruz. Dünya siyasetinde, tıpkı coğrafyada emsal acıların yaşanmaması için çok dikkatli olmak ve buna nazaran tedbirlerimizi almak zorundayız. Bir kere daha Bosna’da hayatını kaybeden soydaşlarımızı rahmetle anıyor, kederli ailelerine sabır diliyoruz’ sözlerini kullandı.

KAFTANCIOĞLU: HATIRLAMAK, DİRENMEKTİR

Programın devamında konuşan, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, Srebnitsa Soykırımı’nın anmasına bilhassa geldiğini vurgulayarak, şunları söyledi, ‘Srebrenitsa Soykırımı’nı anmak ve anlamak için Boşnak olmaya gerek yok. Yalnızca ve yalnızca insan olmaya gerek var. Lakin yalnızca insan olmak da yetmiyor. İnsan olarak kalmak olarak da sorumluluklarımız var. Hatırlamak direnmektir’ dedi.

CHP Milletvekili Yüksel Özkan ise ‘Balkan Türklerinin en büyük hemşehrisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i kurduktan sonra dış Türklerle ilgili temel bir dış siyaset kurdu. Bu temel dış politikayı CHP daima savundu ve bunu bir siyasi miras olarak kabul etti’ diye konuştu.

’20’NCİ YÜZYILIN YÜZ KARASIDIR’

CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi ise, Srebrenitsa Soykırımı’nın 20’nci yüzyılın en karanlık olaylarından biri olduğunu belirterek, ‘Avrupa’nın gözü önünde, uygar dünya olarak isimlendirilen o ülkelerin gözü önünde gerçekleşen bu soykırım Boşnakların hüzünlü tarihidir. O periyot, Avrupa Birliği kurulmuş ve milyonlarca insan huzur içinde yaşanılıyor diye tanım ediliyordu’ dedi.

Anma programının sonunda ise iştirakçiler Srebrenitsa Boşnak Soykırımı Anıtı’na karanfil bıraktı. Öte yandan, soykırımında hayatını kaybeden 8372 insanı temsilen bırakılan ayakkabıların önünde fotoğraf çektirdi.

Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat
Prev Post

Antalya’da 2 yaşındaki çocuk villanın havuzunda boğuldu

Next Post

Şarköy kıyısında, ‘bayram’ yoğunluğu

post-bars

Leave a Comment