Back To Top

13 Temmuz 2022

Son Dakika: Üreticiler tarafından hayvan pazarlarına getirilen lakin satılmayan kurbanlıklar Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacak

By
  • 0

9 Temmuz’da başlayan Kurban Bayramı, yarın 4. günü ile birlikte sona erecek. Milyonlarca Müslüman’ın kurban kestiği bugünlerde, hayvan pazarlarında kalan kurbanlıkların akıbeti ise netleşti. Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü, hayvan pazarlarında satılamayan kurbanlıkların kurum tarafından satın alınacağını duyurdu.

13-17 TEMMUZ TARİHLERİ ORTASINDA MÜRACAATLAR ALINACAK

Yapılan açıklamada şu tabirler yer aldı: “Kurban Bayramı nedeniyle üreticilerimiz tarafından hayvan pazarlarına getirilen lakin satılmayan kurbanlıklar, Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacaktır. Üreticilerimizin 13-17 Temmuz 2022 tarihleri ortasında en yakın ESK Kombinalarına yahut kontratlı kesimhanelere başvurmaları halinde, kurbanlıkları Kurum karkas alım fiyatlarından satın alınacaktır.

ÖDEMELER 10 GÜN İÇERİSİNDE YAPILACAK

Et ve Süt Kurumu kesimhanelerine üreticimizden gelen bütün talepler karşılanacak olup ödemeler 10 gün içerisinde üreticilerimizin hesaplarına aktarılacaktır.

KARKAS FİYATLARI

Kurum karkas fiyatlarımız; I. kalite dana 94 TL/Kg, II. kalite dana fiyatı 80 TL/Kg’dir. Küçükbaş hayvanlarda ise kuzu alım fiyatı 88 TL/Kg, toklu fiyatı 82 TL/Kg, koyun alım fiyatı 70 TL/Kg’dir. Et ve Süt Kurumu ayrıyeten üreticinin nakliye ve bakım masraflarını dikkate alarak cari karkas kilogram alım fiyatlarına ek olarak 1 TL/ Kg prim ödemesi yapacaktır. Örneğin, 300 kg karkas tartısı olan büyükbaş hayvan alımıma ek olarak hayvan başına 300 TL; 25 kg koyun karkasına da hayvan başına 25 TL ek ödeme yapılacaktır. Kesim randevularını e-Devlet üzerinden alabileceklerini hatırlatır, tüm üreticilerimize bereketli karlar dileriz.”

Prev Post

Boşanma evresindeki şahıs meskeninde meyyit bulundu! Olayın ayrıntısı eşine attığı…

Next Post

Metro istasyonunda bayanların fotoğrafını çeken yabancı asıllı şahıs feci formda…

post-bars

Leave a Comment