Back To Top

23 Temmuz 2022

Son Dakika: Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM heyetleri ortasındaki tahıl koridoru görüşmeleri başladı

By
  • 0

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşın akabinde dünya genelinde besin fiyatlarında artış meydana geldi. Tahıl üretimi açısından kıymetli ülkelerden biri pozisyonunda bulunan Ukrayna’nın tahıllarının ülkeden dışarı çıkarılamaması da eser ıstırabına neden oldu.

TÜRKİYE DEVREYE GİRDİ

Ukrayna tahılının tarlada kalmasının akabinde Türkiye devreye girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karadeniz koridoru çok çok büyük değer söz ediyor. Gerek sayın Putin’in gerek sayın Zelenskiy’nin her iki başkanın de yaklaşımları değer arz ediyor. Şöyle bir hafta on gün içinde bu görüşmelerimizi ağırlaştırıp sonuca ulaşmaya çalışacağız” tabirlerini kullanarak, koridor konusunda ellerinden geleni yapacaklarını lisana getirdi.

İKİ ÜLKENİN ÖNDERİYLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Temmuz’daki bu açıklamasının akabinde Kurban Bayramı’nda da diplomasi trafiğini sürdürdü; Rusya ve Ukrayna başkanları ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Rusya Devlet Lideri Putin’le görüşmesinde Birleşmiş Milletler’in Karadeniz’de tahıl ihracı için inançlı koridorlar oluşturulması planını gündeme getirdi.

Erdoğan, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski ile görüşmesinde de Ukrayna-Rusya Savaşı ve Karadeniz’de tahıl ihracı için inançlı koridorlar oluşturulmasına dair konuları kıymetlendirdi.

MERAKLA BEKLENEN GÖRÜŞME BAŞLADI

Yoğun görüşme trafiğinin akabinde dev tepe için 13 Temmuz tarihinde muahedeye varıldı. Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler heyetlerinin katıldığı tahıl koridoru doruğu kısa bir müddet evvel başladı. Tepeden çıkacak sonuçlar, dünya kamuoyu tarafından merakla bekleniyor.

GÜNDEMDE GÜZERGAHIN BELİRLENMESİ VAR

Toplantının içeriğine dair açıklamalarda bulunan Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Gıda krizinin” tahliline yönelik gerçekleştirilen diplomatik çalışmaların olumlu geliştiğini belirtti. Bakanlıklar ve heyetler ortasında yapılacak görüşmede, tahıl yüklü gemilerin ilerleyeceği güzergah ve güvenlik üzere bahisler ele alınacak.

Prev Post

Son dakika haber! Edirne’de hastanelerde hatırlatma dozu kuyruğu

Next Post

Twitch’in ödeme eşiği düşürülüyor! Yayıncılar en az 50 dolar çekebilecek

post-bars

Leave a Comment