Back To Top

9 Temmuz 2022

Son Dakika: Rusya, Türkiye üzerinden Suriye’ye yapılan BM yardımlarının 12 ay uzatılmasını veto etti

By
  • 0

Rusya, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü hudut kapısından Suriye’ye insani yardım yapılmasına karşı çıktı. Birleşmiş Millet Güvenlik Kurulu’nda Rusya, Türkiye üzerinden Suriye’ye yapılan insani yardımların 12 ay daha uzatılmasını veto etti.

10 TEMMUZ’DA VAZİFE MÜDDETİ DOLUYOR

Cilvegözü hudut kapısı üzerinden Suriye’ye insani yardımların yapılmasına müsaade veren düzeneğin vazife müddeti 10 Temmuz’da doluyordu. Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’ye insani yardımların yapılmasına imkan tanıyan BM Güvenlik Kurulu (BMGK) kararlarının yetkilendirdiği sistemle 2014’ten bu yana milyonlarca bireye ulaşıyor.

BMGK TARAFINDAN YENİLENMESİ GEREKİYOR

Sınır kapısının açık kalması ve yardımların devam edebilmesi için kelam konusu sistemin, BMGK tarafından yenilenmesi gerekiyor. Norveç ve İrlanda’nın sunduğu ve Batılı ülkelerin takviye verdiği tasarıda, Cilvegözü hudut kapısının bir yıl daha açık kalması öneriliyordu.

RUSYA, YARDIMLARIN REJİM DENETİMİNDEKİ BÖLGEDEN YAPILMASINI İSTİYOR

Ancak Rusya hudut ötesi yardım sisteminin misyon müddetinin yalnızca 6 ay uzatılması ve yardımların Suriye içinde rejim denetimindeki bölgelerden yapılmasını istiyordu.

SINIR KAPISI İNSANİ YARDIM GEÇİŞLERİNE KAPANDI

Rusya’nın kararın yenilenmesini veto etmesiyle Cilvegözü Hudut Kapısı da insanı yardım geçişlerine kapanmış oldu. Hudut kapısının kapanması ve insani yardımların kesintiye uğramasıyla Suriye’nin kuzey batısında 4 milyondan fazla kişi açlık riskiyle karşı karşıya.

Prev Post

Bayramlaşma programında dikkat çeken detay! 4’ünün de listesinde bir partiye…

Next Post

Galatasaray, Mostafa Mohamed’in bonservisini aldı! İşte Zamalek’e ödenen fiyat

post-bars

Leave a Comment