Back To Top

28 Temmuz 2022

Son dakika: Kerkük Şehitleri Keçiören’de anıldı

By
  • 0

Kerkük Şehitleri Keçiören’de anıldı

ANKARA – Keçiören Belediyesi, 14 Temmuz 1959’da yaşanan Kerkük katliamında şehit olan Türkmenleri düzenlenen programla andı.

Ankara’nın Keçiören Belediyesi tarafından düzenlenen programda 14-16 Temmuz 1959 tarihinde yaşanan ve devrin en insanlık dışı olaylarından biri olan Türkmen katliamı şehitleri anıldı. İlçede bulunan Kerkük Parkı’nda düzenlenen aktifliğe Keçiören Belediye Lideri Turgut Altınok’un yanı sıra çok sayıda Türkmen vatandaş katıldı.

Keçiören Belediye Lideri Altınok burada yaptığı konuşmada geçmişte yapılanlara dikkat çekerek, “Şöyle bir Türkmen tarihine baktığımız vakit Osmanlı’dan sonra İngilizler var. İngilizler birçok ülke çıkarttılar Arap yarımadasında. Onların başına da Osmanlı’ya karşı kendileriyle savaşan aşiretlerin başkanlarını getirdiler. Zulüm onunla birlikte başladı. Tekrar bir sürü soykırımlar, nüfus coğrafya değişimi daha sonra bağımsızlık, sonra ihtilal, ihtilalden sonra da Türkmenlere zulüm” diye konuştu.

Vatan olmanın bir bedeli olduğunun altını çizen Altınok konuşmasına şu halde devam etti:

“Vatan olmanın bir bedeli var; bu coğrafyada Türk kalmanın bir bedeli var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir sürü badireler yaşadı. Hasebiyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kalbi sizin kalbiniz. Siz ağlarsanız biz burada ağlarız, acınız acımız, zahmetiniz külfetimiz, sıkıntınız sıkıntımızdır. Kerkük bir Türkmen kentidir; İhsan Doğramacı’nın Kerkük ve Türkmen eline çok fazla hizmeti vardır. Buralara her gelen nüfus azaltmaya, nüfusu taşımaya gönderdikleri, sürgün ettikleri, öldürdükleri Türkmen kardeşlerimizin yerine de yeni nüfuslar getirdiler. Hududa tamponlar getirdiler. Lakin şunu söyleyeyim ne olur birlik beraberliğinizi sağlayın.”

15 Temmuz vurgusu

Altınok konuşmasında 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünü de hatırlattı. Altınok 15 Temmuz günü şehit olanları anarak, “Yüzün haktan gözüken beşerler belirli yerlere misyona getiriliyor. Savaş uçağımızla, kendi vatandaşımızı; Bir Türk Müslüman’ı bombalar mı? Gölbaşındaki Özel Harekatçı kahramanları bir Türk ve Müslüman bombalar mı? Türkiye Büyük Millet Meclisi yahut sokakta ülkeme, vatanıma, devletime, cumhuriyetimize sahip çıkacağım diyen insanların üzerlerine tanklar geliyor. O tanklar yiğitlerin yürekleri altında ele geçirildi. Uçaklar, helikopterler, mermiye koşan yiğitler ve kahramanlar. Yalnızca ülkem, vatanım, milletim diyerek ülkeyi yine Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne halkımız, milletimiz sahip çıktı” sözlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Doğukan Gürel – Kültür Sanat
Prev Post

Trabzon’da artan Kovid-19 olaylarına karşı maske ve aşı daveti

Next Post

Arap kulübü Cristiano Ronaldo’ya 250 milyon euro maaş teklif etti!…

post-bars

Leave a Comment