Back To Top

29 Temmuz 2022

Son Dakika: İtalya Başbakanı Draghi, bu akşam Cumhurbaşkanı’na istifasını sunacak

By
  • 0

Koalisyon hükümetiyle yönetim edilen İtalya’da hükümet üyelerinden birinin, aileler ve işletmeler için hazırlanan ekonomik pakete takviye vermemesi nedeniyle siyasi kriz çıktı. Kriz, başbakan Draghi’nin istifasına yol açtı.

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamaya nazaran, Draghi’nin “Bu akşam cumhurbaşkanına istifamı sunacağım. Bu hükümeti destekleyen ulusal birlik koalisyonu artık yok” dediği belirtildi.

OYLAMAYA KATILMAMA KARARI ALDILAR

İtalya’da Mario Draghi liderliğindeki geniş iştirakli koalisyon hükümetinin ortaklarından 5 Yıldız Hareketi’nin (M5S), hükümetin aileler ve işletmeler için hazırladığı ekonomik yardım paketinin parlamentodaki oylamasına katılmama kararı alması siyasi krize neden oldu.

Draghi Hükümeti’nin, Ukrayna’daki savaş nedeniyle ailelerin ve işletmelerin artan güç fiyatlarıyla çabasına dayanak için hazırladığı ekonomik yardım paketine yönelik parlamentonun üst kanadı Senato’da bugün yapılacak oylama öncesi İtalyan siyasetinde tansiyon yükseldi.

PAKETİ KÂFİ BULMUYORLAR

Söz konusu paketi, bir müddettir eleştiren ve aileler için ayrılan takviyesi kâfi bulmayan M5S önderi Giuseppe Conte, parti kümesiyle yaptığı görüşme sonrasında, Senato’daki oylamaya katılmayacaklarını açıkladı.

Draghi’den pakette kimi iyileştirmeler yapmasını istediklerini hatırlatan Conte, “Ülke, uçurumun eşiğinde. Biz, acil durumlar karşısında hükümete baskı yapan tek partiyiz. Farklı bir kademeye geçmek lazım. Draghi’nin açıklamaları kâfi değil. Oylamaya katılmayacağız.” tabirlerini kullandı.

SALVİNİ VE BERLUSCONİ BİRLİKTE HAREKET EDECEK

Conte, yapan katkı için diyaloğa açık oldukları bildirisini verdi. Conte’nin çıkışına, koalisyonun öteki ortaklarından reaksiyon gecikmedi.Draghi Hükümeti’ni oluşturan partilerden Lig Partisi’nden yapılan birinci açıklamada, M5S’nin oylamaya katılmaması durumunda hükümetin parlamentodaki çoğunluğunu kaybedeceği belirtilerek, bu durumda kelamın İtalyanlara verilmesi gerektiği söz edildi.

Bir öteki koalisyon ortağı Demokratik Parti (PD) başkanı Enrico Letta ise Draghi Hükümeti’nin, 2023’ün birinci yarısında sona erecek yasama periyodu sonuna kadar vazifede kalması gerektiğini kaydetti.

M5S’den kısa müddet evvel ayrılarak kendi partisini kurma yolunu seçen ve mevcut hükümette Dışişleri Bakanı olarak vazife yapan Luigi Di Maio da savaşın olduğu bir devirde hükümet krizine yol açanları, sorumsuz olmakla suçladı.

Kamuoyu yoklamalarında birinci sırada çıkan ana muhalefetteki çok sağcı İtalya’nın Kardeşleri Partisi (FdI) önderi Giorgia Meloni ise Twitter’dan, “Savaş, pandemi, enflasyon, artan yoksulluk, yüksek faturalar, artan hammadde maliyetleri, güç arzındaki riskler, besin krizi ve bunların karşısında hareketsiz kalan, saray oyunlarıyla boğuşan ‘en uygunların hükümeti’. Derhal Seçim.” paylaşımını yaptı.

Prev Post

Ünlü dershaneci Nazmi Arıkan’ın otopsi raporu ortaya çıktı! 36 yerinden…

Next Post

15 Temmuz’da vapurlar fiyatsız mi? Yarın vapur ve otobüsler fiyatsız…

post-bars

Leave a Comment