Back To Top

11 Temmuz 2022

Son dakika haberleri… Savaş bebek 4 aylık güçlü hayat uğraşını kazandı

By
  • 0

Konya‘da 27 haftalıkken dünyaya gelen, ikizi ömrünü yitiren Savaş bebek, 72 gününü teneffüs aygıtına bağlı geçirdiği 4 aylık ağır bakım sürecini sıhhatine kavuşarak atlattı.

Elmas ile Kemal Acıbadem çiftinin ikiz bebeklerinden biri olarak dünyaya gözlerini açan Savaş bebek, kuvvetli sıhhat uğraşı verdi.

Daha sağlıklı dünyaya gelen ikizi Miraç Ege’nin 2 aylıkken hayatını kaybetmesine karşın Savaş bebek, 4 ayın sonunda tabiplerinin da ağır eforuyla sağlıklı halde taburcu edildi.

Medova Hastanesi Yenidoğan Ağır Bakım Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Rahmi Örs, AA muhabirine, erken doğan bebeklerin hayata tutunmasının her dakikasının toplu iğneyle toprağı kazar üzere ilerleyen bir süreç olduğunu söyledi.

Örs, bebeğin ağır bakım sürecinin, hem aile hem de kendileri için çok zahmetli ve gerilimli geçtiğini lisana getirdi.

Bebeğin, erken doğan bir bebeğin yaşayabileceği bütün sıkıntılarla uğraş ettiğine, sonrasında kazanmasını bildiğine dikkati çeken Örs, şöyle konuştu:

“Savaş bebeğimiz, 27 haftalık, 790 gram olarak dünyaya gelen ikiz eşi erkek bir bebek. İkizini ağır bakım sürecinde erken doğum problemleri nedeniyle kaybettik. Aslında meseleleri en ağır yaşayan, taburcu ettiğimiz Savaş bebekti. Savaş bebek 72 gün teneffüs aygıtına bağlı kaldı. Kalp damar açılması dediğimiz duktus açıklığı için tedavi gördü. Bu ortada beyin kanaması oldu. Uzun mühlet oksijen bağımlılığı devam etti. Göz sorunu vardı. Bunun için hem lazer tedavisi hem de enjeksiyon tedavisi dediğimiz iki tedaviyi de gördü. İşitmeyle ilgili rastgele bir sorun yok. Nörolojik olarak da çok yeterli.”

Örs, Savaş bebeği aralıklarla verilen bir ölçü oksijen takviyesiyle sağlıklı formda taburcu ettiklerini belirterek, “Gelişimi çok düzgün. Bebeğimizi 2 kilo 300 gram civarında bir yükle gönderdik. Anne sütüyle beslenip kilo alıyor.” dedi.

“Küçük vücuduyla çok savaştı, çok uğraştı”

Anne Elmas Acıbadem de 4 aylık güçlü ağır bakım sürecinde fizikî ve duygusal olarak çok yıprandıklarını kaydetti.

Diğer bebeklerini kaybettiklerini lakin Savaş’ın hayata sıkı sıkıya sarılmasıyla teselli bulduklarını vurgulayan Acıbadem, şöyle devam etti:

“Anne karnında olması gereken bir periyottayken burada tek başınaydı. Çok büyük zorluklar atlattık. Duygusal manada yıkıldığım, düştüğüm vakitler oldu. Sağ olsun yeni doğan takımı beni tekrar kaldırdı. Ailenin dayanağı, eşimin dayanağı tekrar dik durmamı sağladı. Savaş ile ikimiz bir arada çok savaştık. Çok badireler atlattı. Büyük zorluklardan çıktığı için de ismini Savaş koyalım dedik. Küçücük vücuduyla çok savaştı, çok uğraştı. İnşallah gördüğü en son savaş bu olur.”

AA / Serhat Çetinkaya – Sıhhat
Prev Post

40 dakika boyunca yapılan birinci yardım kâfi olmadı! Baraja giren…

Next Post

Sıhhat çalışanlarının bayram mesaisi

post-bars

Leave a Comment