Back To Top

27 Temmuz 2022

Son dakika haberi: Portekiz’in Algarve bölgesindeki yangın ünlü tatil beldesine sıçradıLeila’da 3 bin hektardan fazla alan yandı

By
  • 0

Portekiz‘in Algarve bölgesindeki yangın ünlü tatil beldesine sıçradı

Leila’da 3 bin hektardan fazla alan yandı

LİZBON – Portekiz‘de çok sıcakların tesiriyle devam eden orman yangınları Leiria’da 3 bin hektardan fazla alanı küle çevirdi. Algarve bölgesinde yer alan Almancil’deki yangın ise ünlü Quinta do Lago tatil beldesine sıçradı. Villalara yaklaşan yangın, palmiye ağaçlarını yaktı. Palmela’da ise alevler yerleşim yerlerinin yakınlarına kadar ilerledi.

Sıcak hava dalgasının vurduğu Avrupa’da orman yangınlarıyla gayret sürüyor. Portekiz‘in birçok bölgesinde hava sıcaklığının 40 dereceyi aşmasının akabinde farklı noktalarda çıkan orman yangınları denetim altına alınamadı. Alevlerin konutlara sıçradığı Leiria’daki şu ana kadar 3 bin hektardan fazla alanın yanarken, şiddetli rüzgarlar itfaiyecilerin alevlerle uğraşını zorlaştırdığı için yetkililer ana otoyolları ve orta sokakları trafiğe kapattı. Lizbon’u Porto’ya bağlayan en değerli otoyol da daha kuzeyde çıkan öteki bir yangın nedeniyle trafiğe kapatıldı. Yalnızca Leiria’da yaklaşık 900 itfaiyeci 3 etkin yangını söndürmeye çalışırken, Portekiz anakarasının tamamında 2 bin 841 itfaiyeci ve 860 araçla söndürme çalışmaları devam ediyor.

Alevler ünlü tatil beldesine sıçradı

Turistlerin gözdesi Algarve bölgesindeki Almancil’deki yangın ise Quinta do Lago tatil beldesine sıçradı. Villalara yaklaşan yangın, palmiye ağaçlarını yakarken, golf alanlarının birtakım kısımlarına da ziyan verdi. Lizbon bölgesine bağlı Palmela’da devam eden orman yangını da yerleşim yerlerinin yakınlarına ulaştı, birçok kişi tahliye edildi.

En az 135 kişi hafif yaralandı, 800 kişi tahliye edildi

Sivil Muhafaza Kurumu’na nazaran Portekiz’de geçtiğimiz hafta orman yangınları başladığından bu yana en az 135 kişi hafif yaralanırken, yaklaşık 800 kişi konutlarından tahliye edildi. Kuraklıktan etkilenen Portekiz’in yaklaşık yarısı, çok sıcak hava şartları nedeniyle kırmızı alarm durumunda.

İhlas Haber Ajansı / Yeni
Prev Post

Tatvan kıyısı tatilcilerin akınına uğradı

Next Post

Teenage Mutant Ninja Turtles birinci haftadan 1 milyon satışa ulaştı!…

post-bars

Leave a Comment