Back To Top

27 Temmuz 2022

Son dakika haber: Bursa Kent Hastanesi hekimleri yanıklarda birinci müdahalede yapılması gerekenleri anlattı

By
  • 0

Bursa Kent Hastanesi Yanık Merkezinde vazifeli tabipler, yetişkin ve çocuklarda sık görülen yanık hadiselerine karşı alınacak önlemler ve birinci müdahale sırasında yapılması gerekenler konusunda ikazlarda bulundu.

İl Sıhhat Müdürlüğünden yapılan açıklamaya nazaran, 2 poliklinik, 12 servis yatağı, 6 faal ağır bakım yatağı, 2 ameliyathanesi bulunan Bursa Kent Hastanesi Yanık Merkezi, sadece Bursa’ya değil, Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinden gelen yanık olaylarına da tedavi hizmeti veriyor.

Merkezde son devirde yetişkinlerde elektrik çarpması, çocuklarda ise çay, kahve, mangal nedeniyle olan yanık müracaatları artış gösterdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen doktorlardan Opr. Dr. Selma Beyeç, şu bilgileri paylaştı:

“Bursa’nın sanayi kenti olması nedeniyle endüstride iş sıhhati güvenliği önlemlerine uyulmaması yahut ferdî kollayıcı ekipmanların kullanılmaması sonucu biraz da dikkat eksikliği ile elektrik çarpma hadiseleri sık gelmeye başladı. Natürel ki sanayi elektriği ya da yüksek tansiyon çizgisi çarpılmaları ekstra değer arz ediyor. Bazen tek bir hasta değil, 5-6 hastanın tıpkı olayda çarpıldığı da oluyor. Biz erken periyotta acil yardımlarından tutun, ileri devirlerde ameliyatlara ve sonrasında rehabilitasyonlarına elimizden geldiğince çabalıyoruz. Bu tip hastaların kayıplarını şimdiye kadar yaşamadık.”

Beyeç, elektrik akımına kapılan şahsa yardım etmek için çabucak müdahale edilmemesi gerektiğini hatırlattı.

Öncelikle mevcut elektriği kesmek ve ardından bütün travma hastalarında olduğu üzere 112’ye haber vermek gerektiğini aktaran Beyeç, “Tek başınıza müdahale edemeyeceğiniz bir durumdur. Hayati durumu düzeltebilmek için bir sıhhat çalışanın yardımcı olması gerekir. Sonrasında da acilen birinci yardımın yapılacağı hastaneye taşınması gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Elektrik akımına kapılma sonrası yüksekten düşmenin de yaşanabileceğini vurgulayan Beyeç, şöyle devam etti:

“O nedenle birinci yapılacak yardımlarda bunun öngörülebilmesi gerekiyor. Hastaya elektrik çarpmıştır fakat birebir vakitte yüksekten düşmeye bağlı künt travmaların tesirleri, kemik kırıkları, karaciğer ya da dalakta hasar oluşabilir. Beyin kanaması geçiriyor olabilir. Bunların da kesinlikle tetkik edilmesi ve ona yönelik tedbirlerle hastaneye taşınıp, hastanede de tetkiklerin genişletilmesi gerekiyor”

Anne babalara uyarı

Opr. Dr. Sabriye Dayı ise çocuklarda meydana gelen yanıklara dikkati çekerek, çay ve kahve yanıklarının ekseriyetle anne kucağında yahut yanındayken geliştiğini belirtti.

Bu cins yanıkların engellenebilir olduğunu kaydeden Dayı, “Ancak bu engellenebilir olayları ihmal ettiğimiz için de çocuklar çok derin yanıp, çok uzun mühletler merkezimizde yatmak zorunda kalıyor ve hayati tehlikeleri oluyor. Sıcak şeylerin çocukların yanında bulundurulmaması gerekiyor. Çocuk yürümüyor lakin emekliyor olabilir yahut çocuk birden zıplayıp tezgah üstündeki bir şeyi kendi üstüne yanlışsız düşürebilir. Dikkatli olmak gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

Cildin yanmasıyla çok fazla sıvı kaybının oluştuğunu aktaran Dayı, bu durumun böbrekleri, kalbi ve akciğeri çok fazla yorduğunu ve çocuğun hayatına mal olabileceğini kelamlarına ekledi.

AA / Elif Hasret Çelikler – Sıhhat
Prev Post

Başakşehir ile 1+1 yıllık kontrat imzalayan Mesut Özil: Fenerbahçe her…

Next Post

Dolar kurunda hareketli dakikalar! TL karşısında yılın doruğunu gördü

post-bars

Leave a Comment