Back To Top

30 Temmuz 2022

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, 15 Temmuz iletisinde “ekonomi” vurgusu: Ülkenin iktisatla teslim alınmasına istek göstermeyiz

By
  • 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü nedeniyle bir görüntü ileti yayınladı. Erdoğan’ın iletisinde en dikkat çeken noktalardan biri de iktisatla ilgili kısım oldu. Erdoğan, “Ülkenin iktisatla teslim alınmasına istek göstermeyiz” diyerek ekonomi konusundaki kararlılıklarına işaret etti.

Türkiye’ye yönelik ekonomik baskılamaları 15 Temmuz’un devamı olarak gördüğünü tabir eden Cumhurbaşkanı, “Türkiye, inşallah enflasyon türbülansından da birinci çıkan ülkelerin başında gelecek, 15 Temmuz’un devamı olarak gördüğümüz bir badireyi daha geride bırakacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının devamından öne çıkan satır başlıkları ise şu formda:

“Türkiye aşkına çarpan yüreklerle 15 Temmuz gecesi yaşanan tarihi kıyama katılan her bir vatandaşıma, o gece gazilikle onurlanan tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Darbe teşebbüsünün başlamasıyla hiç tereddüt etmeden sokakları, caddeleri, meydanları dolduran, tanklara, uçaklara, helikopterlere, namlulara gövdelerini siper eden bu milletin evlatlarının asaletini anlatmaya sözler yetmez. Hiç elbet bizim için 15 Temmuz’un asıl ehemmiyeti, milletimizin tarihi boyunca maruz kaldığı darbelere karşı gösterdiği bu birinci fiili ve ulu direnişin sembolü olmasıdır. Cumhuriyetimizi bir asır evvel verdiğimiz Ulusal Mücadele’yle kurmuştuk.

“15 TEMMUZ’DA TÜRK MİLLETİNE ASLA DİZ ÇÖKTÜRÜLEMEYECEĞİNİ GÖSTERDİK”

Demokrasimizi 1950’de milletin sandıktan çıkan iradesiyle hayata geçirmiştik. 2002’den itibaren de Türkiye’yi her alanda tarihinin en büyük kalkınma ve yatırım atılımı ile buluşturmuştuk. Darbe teşebbüsünün yaşandığı 15 Temmuz gecesi, Cumhuriyetimize, demokrasimize ve tüm bu kazanımlara canımız değerine sahip çıktık. Tek yürek ve tek bilek olarak darbecilere karşı yürüttüğümüz destansı direnişle dosta ve düşmana Türkiye’nin asla esir edilemeyeceğini, Türk milletine asla diz çöktürülemeyeceğini gösterdik.

“TÜRKİYE’NİN MİSAL TEHDİTLERLE KARŞILAŞMAMASI İÇİN ÖNLEM ALDIK”

Hainleri üzerimize salanların heveslerini kursaklarında bırakırken dostlarımızın yüreklerini ferahlattık, umutlarını güçlendirdik. Türkiye’nin bir daha benzeri tehditlerle karşılaşmaması için her alanda gereken önlemleri aldık. 15 Temmuz tarihini Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü ilan ederek, bu büyük direniş destanının tarihe altın harflerle kazınmasını sağladık. Bu cins hadiseler, milletlerin tarihinde yeni bir atılımın, yeni bir yükselişin, yeni bir devrin işaretleri olarak yerini alır. Hamdolsun biz de 15 Temmuz’u işte bu türlü bir nirengi noktası haline dönüştürmeyi başardık. Artık Türkiye tarihi demokrasimizin rüştünü ispat etmesi ve ulusal iradenin gücünün tereddütsüz anlaşılması bakımından 15 Temmuz öncesi ve 15 Temmuz sonrası olarak iki periyot halinde incelenecektir.

“TERÖRİSTLERİ ÜZERİMİZE SALAN GÜÇLERE KARŞI GEREKEN KARŞILIĞI VERDİK”

Darbe teşebbüsü sırasında maşalarıyla uğraştığımız çabanın asıl büyük cephelerini sonrasındaki meydan okumalarımızla aştık. Yalnızca FETÖ’cü hainleri değil, tıpkı başka terör örgütlerinin mensupları üzere onları da üzerimize salan güçlere yanıtımızı geri çekilerek değil, ileri atılarak verdik. Sonlarımıza yığılan terör örgütlerini DEAŞ’ından PKK/YPG’sine kadar darmadağın ederek, tehditleri kaynağında kurutma stratejisine geçtik. Yaptığımız harekatlarla terör örgütlerini, akınlarını, kendi topraklarımızda karşılamak yerine hudutlarımızın ötesine çektiğimiz bir çizginin gerisine hapsettik.

“TÜRKİYE’NİN İKTİSAT İLE TESLİM ALINMASINA İSTEK GÖSTERMEYECEĞİZ”

Elbette en büyük tesirini hayat pahalılığı olarak hissettiğimiz problemleri da yaşadık fakat hamdolsun bu ıstırapları aşacak güce, imkana, iradeye, kararlılığa sahibiz. Vesayetle istikameti değiştirilemeyen, darbeyle yıkılamayan, terör örgütleriyle hizaya getirilemeyen Türkiye’nin iktisat ile teslim alınmasına istek göstermedik, göstermeyeceğiz. Salgın ve savaş koşullarının tetiklediği güç başta olmak üzere, global emtia fiyatlarındaki fahiş artışın hızlandırdığı enflasyon yalnızca bizim değil, tüm dünyanın sıkıntısıdır.

“TÜRKİYE, ENFLASYON TÜRBÜLANSINDAN ÇIKAN BİRİNCİ ÜLKELERDEN BİRİ OLACAK”

İnşallah uzunca bir müddettir daima yaptığımız üzere bu türbülanstan da birinci çıkan ülkelerin başında geleceğiz. Böylelikle, 15 Temmuz’un devamı olarak gördüğümüz bir badireyi daha geride bırakarak büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası yolunda çabaya devam edeceğiz. Lakin bu biçimde kendimizi şehitlerimizin emanetlerine hakkıyla sahip çıkmış, gazilerimize layık olmuş, milletimize karşı sorumluluklarını yerine getirmiş hissedebiliriz.”

Erdoğan, tarihin en ulu zaferlerinden biri olan 15 Temmuz’u ulusal hafızaya güçlü formda kazımak için düzenlenen etkinliklere bu yıl yaklaşık 9 bin proje başvurusu yapılmasının, demokrasi nöbetlerinin sürdüğüne işaret ettiğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk milletinin 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü’nü tebrik etti, şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

Prev Post

Diyanet İşleri Lideri Erbaş’tan 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik…

Next Post

Emine Erdoğan’dan 15 Temmuz paylaşımı: Her vatandaşımız tek yürek dirilişin…

post-bars

Leave a Comment