Back To Top

2 Ağustos 2022

Söke’de ’15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü’ merasimi yapıldı

By
  • 0

Aydın’ın Söke ilçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü merasimi yapıldı.

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen hain darbe teşebbüsü bir kere daha lanetlenirken; darbe teşebbüsünün Ulusal İrade ile püskürtülmesi kutlandı, vatan savunmasında şehit olan kolluk kuvvetleri ve vatandaşlar ise bir defa daha rahmetle anıldı.

Söke’deki merasim Cumhuriyet Meydanında gerçekleşti. Söke Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Söke Garnizon Kumandan Vekili Binbaşı Fuat Odabaş, Söke Belediye Lider Yardımcısı Dr. Mustafa İberya Arıkan, Söke Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Atbaş başta olmak üzere protokolün öbür üyelerinin de bulunduğu merasime vatandaşlar da katıldı.

İç güvenlik ve vatan savunmasında canlarını feda eden tüm şehitleri rahmet ve minnetle anıp, hayatta olan gazilere sıhhat ve uzun ömürler dileyerek kelamlarına başlayan İlçe Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney konuşmasında hain darbe teşebbüsünden ve sonuçlarından dersler çıkarmak gerektiğine vurgu yaptı.

“Türk Milletinin emsalsiz yüreği, tarihe not düşülmüştür”

Altı yıl evvel bir yaz günü herkes tatil havasındayken maalesef uyumayan, yatmayan bir güruh, FETÖ yapılanması diye tabir edilen küme o yaz günü bu millete bir kabusu yaşatma teşebbüsünde bulundu. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde, milletimizin feraset ve iradesiyle öncelikle Cumhuriyetimize, anayasamıza, müesses nizama bağlı olan kahraman Türk subay ve askerinin mert duruşuyla, kendilerine asker demeyi yakıştıramayacağım o hainler püskürtülmüş, yeniden anayasasına saygılı Türk Polisi ve Türk Jandarması, Türk Halkı ve tüm kamu görevlilerimiz el ele gönül gönülle bu hain kalkışmaya karşı koymuş ve tüm dünyaya örnek olacak, iftihar edeceğimiz bir duruş sergilemişlerdir. Türk Milletinin emsalsiz yüreği, tarihe not düşülmüştür” dedi.

“Darbenin en büyük ilaç ve panzehri hukuk devleti, demokrasi ve şeffaflıktır”

Kaymakam Güney; “Dünya siyasal hayatı içinde darbe teşebbüslerine bakıldığında, hukuk devletinden ve demokrasiden gereğince nasiplenmemiş ülkelerde maalesef darbe teşebbüsleri ile karşılaşılıyor. Yargısı bağımsız ve tarafsız hukuk devletini içselleştirmiş, demokrasisini en üst düzeylere ulaştırmış ülkelerde ise darbe teşebbüslerine sonucu ne olursa olsun rastlamıyoruz. O vakit buradan bu sonucu çıkarmalıyız. Bizler bu ülkede menfur teşebbüsleri bir daha hiç olamamak üzere ortadan kaldırmak istiyorsak, tarafsız ve bağımsız yargıyı tahkim edeceğiz, hukuk devletini içselleştireceğiz, demokrasimizi en üst noktalara taşıyacağız. Darbenin en büyük ilaç ve panzehri hukuk devleti, demokrasi ve şeffaflıktır. Onun için liyakati, adaleti ve ehliyeti, hukuk devletini her bir vatandaş olarak bir sorunluluk ve vatandaşlık şuuru içinde savunmalı, yaşatmak için uğraşı her platformda ortaya koymalıyız. Misyonumuzu ve pozisyonumuz ne olursa, olsun” dedi.

“Laiklik Prensibini kelamda değil, özde tatbik etmeliyiz”

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney konuşmasında; “Kutsal inanç ve din kavramının makûs insanların elinde ne derece tehlike oluşturduğu 15 Temmuz’da deneyim ettik. O yüzden ülkemizin kuruluş ve anayasasının temel ögelerinden olan laiklik prensibine kelamda değil, özde bağlı olarak hayatımızda şahsen tatbik etmeliyiz. Dini hiçbir dünyevi bir niyetin payandası ve aleti yapmamalı, siyasete alet etmemeliyiz. Din şanlı bir kavramdır ve onun karşılığı bu dünyada yoktur. İnananlar bilir ki onu karşılığı Allah ehlindedir, ahiret hayatındadır” dedi. Kaymakam Güney, din kavramında Diyanet İşleri Başkanlığı ve bağlı kurumlarının rehber alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Konuşmanın akabinde şehitler için Kuran-ı kerim okunurken, dua İlçe Müftüsü Ali Saim Gerçek tarafında yaptırıldı. Duanın akabinde şiirler okundu, görüntü gösterimleri sunuldu. – AYDIN

İhlas Haber Ajansı / Siyaset
Prev Post

ABD’den ikili standart! F-16 satışını kısıtlamasının akabinde bir tartışmalı karar…

Next Post

Devrek’te 15 Temmuz kalkışmasının 6. yılında vatandaşlar tek yürek oldular

post-bars

Leave a Comment