Back To Top

29 Temmuz 2022

Sıcak hava kalp hastalarını zorluyor

By
  • 0

Sıcak hava kalp hastalarını zorluyor

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur:

“Kronik hastalığı olanlar dışarı çıkarken siyah giymemeli, şapka takmalı”

ADANA – Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, sıcak havanın kalp hastaları başta olmak üzere birçok hasta kümesini etkilediğini belirterek, “Kronik hastalığı olanlar 10.30-17.00 saatleri ortasında dışarı çıkmamalı, çıkacaklarsa rahat ve açık renkli elbise giyip şapka takmalı” dedi.

Türkiye’nin en sıcak vilayetlerinden olan Adana’da hava sıcaklıkları gün içerisinde 40 dereceyi aşıyor. Acıbadem Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, İhlas Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, bilhassa kalp damar hastalarını çok sıcaklara karşı uyardı. Batur, “Özellikle sıcakların artması kalp damar hastalarında hayli risk oluşturuyor. Yalnızca kalp damar hastaları değil aslında böbrek, diyabet ve kronik hastaları için de birebir risk kelam konusu. Sıcak havaya maruz kalındığında cilt damarları genişleyerek bedenin artan ısısını düşürmeye çalışır. Bu sebepten ötürü da kalbin yükü artar ve kalp daha fazla çalışır. Buna bağlı olarak da bir kadro meseleler oluşur” diye konuştu.

“En sevilen mevsim ilkbahar ve sonbahar”

Kalp hastalarına çok soğuk havaların da sorun yaşattığını anlatan Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, “Kalp hastaları ekseriyetle ilkbahar ve sonbahar mevsimini sever. Sıcak havalarda bilhassa hastalarımız çok dikkatli olmalılar ve tedbir almalılar. Hipertansiyon hastalarının da kendilerine dikkat etmeleri gerekiyor. Zira bu hastalarda bedenin sıcaklığını düşürmek için damarların genişlemesi, birebir vakitte tansiyon düşüklüklerine de neden olabilir. Hasebiyle olağanda kullandıkları ilaçlar fazla gelebileceğinden dozunun düşürülmesi gerekebilir. Birtakım kalp ve tansiyon hastaları idrar söktürücü ilaçlar alırlar. Yazın terleme oranının artması çok sıvı kaybına yol açabilir. O nedenle kesinlikle kendi tabipleriyle ilaç dozunu belirlemeliler” tabirlerini kullandı.

“Rahat kıyafet giyilmeli, şapka takılmalı”

Hastaların saat 10.30’dan akşam 17.00’a kadar dışarı çıkmamaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Batur, daha sonra şunları söyledi:

“Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşayan hastaların saat 10.30’dan akşam 17.00’a kadar dışarı çıkmamalarını tavsiye ediyorum. Kesinlikle çıkmaları gerekiyorsa da kapalı, siyah renkli giysiler yerine bol, pamuklu ve açık renkli kıyafetlerle çıkmalılar. Şapka takmalılar. Kolay tedbirler en kolay yol. Onun dışında da idrar söktürücü ilaç alıyorsa tabipleriyle ilacın dozunu ayarlamalılar. Terleyerek artan sıvı kaybını engellemek için bol su içmeliler. Ağır yemek yememeliler.”

İhlas Haber Ajansı / Umutcan İşledici – Şimdiki
Prev Post

15 Temmuz direnişinin sembolü olan manzarayı çeken isim konuştu: Silahı…

Next Post

49 yaşındaki Gülben Ergen, kırmızı bikinili pozunu paylaştı

post-bars

Leave a Comment