Back To Top

31 Temmuz 2022

Şentop, TBMM’de 15 Temmuz Şehitler Anıtı’ndaki merasimde konuştu: (1)

By
  • 0

TBMM Lideri Mustafa Şentop, ” Türkiye, güvenliğini, mevcudiyetini ve istikbalini tehlikeye sokacak hiçbir dayatmayı kabul etmeyecek; tarihin en güçlü çağlarında ve en şiddetli coğrafyalarda yaptığı üzere tekrar insanlığın beklediği adalet ve umut merkezi olma vasfını koruyacaktır.” dedi.

15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü aktiflikleri kapsamında, TBMM’deki 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nda anma merasimi düzenlendi.

Törene, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Adil Karaismailoğlu, Anayasa Mahkemesi (AYM) Lideri Zühtü Arslan, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, BBP Genel Lideri Mustafa Destici, AK Parti TBMM Küme Lideri İsmet Yılmaz, UYGUN Parti TBMM Küme Lideri İsmail Tatlıoğlu, MHP Küme Başkanvekili Muhammet Levent Bülbül, eski TBMM Liderleri Bülent Arınç ve Mehmet Ali Şahin, milletvekilleri, kuvvet kumandanları ve kimi şehit yakınları katıldı.

Törende, TBMM Lideri Mustafa Şentop ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, darbe teşebbüsü sırasında Meclis bahçesinde bombalanan alana karanfil bıraktı.

Şentop, merasimde yaptığı konuşmada, hain darbe teşebbüsünün mağlup edilmesi için canlarını feda eden şehitlere rahmet, yaralanan gazilere sıhhat ve iyi ömür diledi.

15 Temmuz’un asırlarca unutulmaması gerektiğini lisana getiren Şentop, asıl üzerinde durulması gereken konunun 15 Temmuz’da gerçekleşen hain teşebbüsün sebepleri olduğunu söyledi.

Tarihin muhakkak periyotlarında dönüşümün hızlandığını belirten Şentop, tarihin hızlandığı bu devirleri sürekli global dizaynların, büyük siyasi değişikliklerin takip ettiğini belirtti.

“İnsanlık, geleceğini direkt etkileyecek bir global dizaynın eşiğinde”

Son yüzyılda birinci ve ikinci dünya savaşları, akabinde da Sovyet blokunun yıkılması sonrasında bu çeşitten global dizaynların gerçekleştiğine dikkati çeken Şentop, dünyadaki gelişmelere, bilhassa Türkiye‘nin içinde bulunduğu bölgede yaşananlara bakıldığında, insanlığın geleceğini direkt etkileyecek, belirleyecek yeni bir global dizaynın eşiğinde olunduğunu tabir etti.

Dünya sisteminin yine tanzim edildiği, global ve bölgesel seviyede belirleyici dizaynların gerçekleştiği bu türlü bir periyotta, birtakım güçler için Türkiye‘nin ekonomik, siyasi ve kültürel seviyede tesirli ve tezli bir aktör olarak öne çıkmasının tehdit olarak görüldüğünü söyleyen Şentop, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünyayı, 80 yıl evvel gerçekleşmiş bir tarihi olayın kurduğu istikrarlara nazaran yönetmeye çalışanlar, dünyanın 5’ten, Türkiye‘nin de hudutlarından ve sanıldığından büyük olduğunu kabule yanaşmamaktadırlar. Köhnemiş ve geçerliliğini yitirmiş bu yaklaşıma nazaran Türkiye, teknoloji değil, şeftali üretmesi gereken; bölgesindeki problemlere karşı bağımsız siyaset geliştirme iradesi göstermeyen, iktisadı ucuz iş gücüne dayalı ve askeri değeri tampon bölge olmaktan ibaret bir ülke olmalıdır.

Oysa Türkiye‘nin durumu, talebi ve yazgısı artık farklıdır. 19. yüzyılın bütün büyük güçlerinin yine tarih sahnesine çıkarak global roller peşinde olmayı kendilerine hak saydığı, bölgesel altüst oluşların derinden hissedildiği bir devirde, Türkiye‘den kabuğuna çekilip kendisine çizilen sonlara mahkum yaşamasını, güvenlik önceliklerini ihmal etmesini beklemek, Türkiye‘nin muhakkak istek göstermeyeceği ve yaşadığımız dünyanın gerçekleriyle de bağdaşmayan bir dayatmadır. Dostlarımız müsterih, düşmanlarımız emin olsunlar ki Türkiye, güvenliğini, mevcudiyetini ve istikbalini tehlikeye sokacak hiçbir dayatmayı kabul etmeyecek; tarihin en güçlü çağlarında ve en kuvvetli coğrafyalarda yaptığı üzere yine insanlığın beklediği adalet ve umut merkezi olma vasfını koruyacaktır.”

“Terör sorununda yürütülen kararlı uğraş sonuçlarını vermiştir”

Türkiye‘de 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü sonrası pek çok atılımın gerçekleştiğine işaret eden Şentop, şöyle devam etti.

“On yıllardır bölgemizin ve ülkemizin en kıymetli başlıklarından birisi olan terör sıkıntısında bilhassa son 6 yılda hem sonlarımız içinde hem de hudut ötesinde yürütülen kararlı uğraş sonuçlarını vermiştir. Terörü bir diplomasi aracı ve sistemi olarak kullanmak isteyenlerin tıpkı vakitte FETÖ’nün de açık yahut bilinmeyen hamisi olduğu, PKK/PYD terör örgütleri ile FETÖ’yü koordineli ve birbirlerine müzahir aparatlar olarak kullandığı bugün artık çok daha net görülmektedir.”

TBMM Lideri Şentop, Türkiye‘nin son yıllarda yerli güç kaynaklarını arama ve keşfetme konusunda gösterdiği uğraş ve ulaştığı sonuçlara değinerek, “Bu sonuçlar, 15 Temmuz da dahil askeri darbelerin ne münasebetle planlandığının ve başarısız kılınmasının Türkiye için ne kadar iyi sonuçlar verdiğinin en değerli ispatları ortasındadır.” tabirini kullandı.

Türkiye’nin 1956’da başlayan güçte bağımsızlaşma çalışmalarının yaklaşık 60 yıl kesintiye uğradığını anlatan Şentop, şunları kaydetti:

“Bu istikamette atılan adımlar daima surette siyasi belirsizlikler ve antidemokratik müdahaleler sebebiyle durdurulmuştur. Ülkemizin güvenliği ve milletimizin refahı bakımından hayati değer taşıyan yerli güç kaynakları keşfetme ve dışa bağımlılığı sona erdirme uğraşının, hain yapıların ve gayrimilli ögelerin tasfiyesinden sonra sonuç vermeye başladığı açıkça görülmektedir. Türkiye için hayati ehemmiyet taşıyan yerli ve ulusal savunma sanayi kurma stratejisi, parlak sonuçlarını ve çıktılarını bütün dünyanın kabul ettiği bir muvaffakiyet kıssasıdır. Yalnızca cüreti ve koşulların doğurduğu fırsatları kıymetlendirme kabiliyeti bakımından değil, üstün askeri teknolojileri üretmesiyle de öne çıkan milletimiz için bu muvaffakiyetler, yeni bir devrin muştuları olmaları bakımından da değerli ve ilham vericidir. Kökü dışarıda devşirilmiş yapılar ve öğrenilmiş çaresizlikle iğdiş edilmiş zihniyetler tasfiye edildikçe, aziz milletimizin kudreti ve tarihe istikamet verme istidadı bir kere daha ve en belirleyici haliyle ortaya çıkacaktır.”

(Sürecek)

AA / Zehra Aydın Turapoğlu – Kültür Sanat
Prev Post

Son dakika haberi… İNHİSAR BAYİ SAHİBİNİN ÖLDÜĞÜ OLAYIN MANZARALARI ORTAYA…

Next Post

Aysu Türkoğlu kimdir, kaç yaşında, nereli?

post-bars

Leave a Comment