Back To Top

3 Ağustos 2022

Sakarya Irmağı boyunca uzanan 1 kilometrelik kanyon tabiat tutkunlarını bekliyor

By
  • 0

Bilecik‘in Söğüt ilçesinde Sakarya Irmağı boyunca 1 kilometre uzanan ve “Hamitabat Kanyonu” olarak isimlendirilen bölge, tabiat turizmi için alternatifler barındırıyor.

Bilecik merkeze 28, Söğüt’e 20 kilometre uzaklıkta Hamitabat köyü hudutlarındaki kanyonda, ırmağın iki yanında yaklaşık 150 metre yüksekliğinde sarp kayalıklar ile mağaralar bulunuyor.

Hamitabat Kanyonu, kayalıkların ortasından geçen Sakarya Irmağı’nın sesi ve çabucak kenarındaki yemyeşil imajıyla tabiatla iç içe huzur dolu bir ortam sunuyor.

Zengin bitki örtüsüne sahip bölge, dağcılık ve tabiat yürüyüşü üzere sporlara imkan tanımasının yanı sıra birtakım yaban hayvanlarına mesken sahipliği yapıyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan, AA muhabirine, kanyonun inanılmaz tabiatı ve varlıklı tabiatıyla büyüleyici bir hoşluğa sahip olduğunu söyledi.

Kanyonun, Bilecik’in tabiat turizmine katkı sağlaması için büyük bir potansiyeli barındırdığını vurgulayan Bircan, “Kanyonumuz, tarihi tarafıyla ön plana çıkan kentimizin, birebir vakitte sahip olduğu eşsiz tabiat hoşlukları ortasında yer alıyor.” dedi.

Bircan, son periyotta kamp ve macera turizmi tutkunlarının vakit zaman bu bölgeye geldiğini aktardı.

Kanyonun coğrafik pozisyon olarak İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Eskişehir üzere büyükşehirlere yakın olduğunu lisana getiren Bircan, “Sahip olduğumuz bu tabiat mükemmelinin turizme katkısını artırmak için elimizden gelen çabası gösteriyoruz.” tabirini kullandı.

“Harika tabiat yürüyüşleri yapılabilir, beşerler burada huzur bulur”

Hamitabat Köyü Muhtarı İbrahim Metin de köylerine yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki kanyonun bilhassa dağcılığa ve tabiat yürüyüşlerine uygun olduğunu anlattı.

Kayalıkların çok dik olduğunu vurgulayan Metin, “Öyle kestirim ediyorum ki bundan yüzyıllar evvel köyümüzün bulunduğu bölge bir gölmüş ve buradan geçen Sakarya Irmağı toprağı aşındıra aşındıra bu hale getirmiş ve yere oturmuş. Burası yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda pak havaya, Sakarya Irmağı’nın serinliğine sahip bir alan. Vakit zaman ırmağın bulanık aktığı oluyor fakat genelde tertemiz, masmavi ve yemyeşil aktığını söyleyebiliriz. Olağanüstü tabiat yürüyüşleri yapılabilir, beşerler burada huzur bulur.” diye konuştu.

AA / Yavuz Emrah Sever – Kültür Sanat
Prev Post

Münih’te vefat tehditleri almıştı! Lewandowski kadrodan ayrıldı ve dünya devine…

Next Post

İsrailli pop müzikçisi Yuval Dayan, dini münasebetle Biden’ın elini sıkmadı

post-bars

Leave a Comment