Back To Top

14 Temmuz 2022

Safranbolu’da bayram yoğunluğu

By
  • 0

Karabük‘ün UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Safranbolu ilçesi, Kurban Bayramı’nda ziyaretçilerini ağırladı.

Genellikle üç katlı, 6-8 odalı, gereksinimlere uygun tasarlanmış, estetik biçimde şekillendirilmiş tarihi konaklarıyla ünlü Safranbolu, 9 günlük bayram tatilinde yerli ve yabancı turistlerden ilgi görüyor.

Osmanlı devrinden kalma han, hamam, cami, çeşme, köprü ve konakların eşsiz hoşluğunda gezmek ve konaklamak isteyenler, anıt yapıtları, kanyonları ve mağaralarıyla son yıllarda isminden kelam ettiren ilçeyi tercih etti.

Bayram yoğunluğu nedeniyle 18, 19 ve 20. yüzyıl başlarında inşa edilen yaklaşık 2 bin klâsik meskenden dönüştürülen 6 bin yatak kapasiteli konak, pansiyon ve otellerin tamamı doldu.

Kafe ve restoranlarda yöresel lezzetler ile ünlü Safranbolu lokumundan tadan ve ikramlık eşyalardan satın alan ziyaretçiler, tarihi ilçeyi gezerek tatillerinin keyfini çıkardı.

Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, AA muhabirine, aldıkları tedbirler sayesinde ilçeye gelen binlerce turistin rahat tatil geçirdiğini söyledi.

Bayramın ikinci gününden itibaren yoğunluk yaşadıklarını anlatan Türköz, yoğunluğun tatilin sonuna kadar süreceğini tabir etti.

AA / Ahmet Özler – Şimdiki
Prev Post

Son Dakika: Fenerbahçe, Mesut Özil ile yolları ayırdı! Başakşehir’e transfer…

Next Post

Toplumsal medya yıkılıyor! Fenerbahçe’den ayrılan Mesut Özil’in yeni adresi olay…

post-bars

Leave a Comment