Back To Top

6 Ağustos 2022

Prof. Dr. Aydın: Şiddetli bir dalgayla karşı karşıyayız, hassas kümeler aşı olmalı

By
  • 0

TRABZON Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Faruk Aydın, Covid-19 aşılarının ömür uzunluğu korunma sağlamadığını belirterek, “Öncelikli olarak hassas kümeler ve 65 yaş üstünün aşı olmaları ve bu dalgayı atlatmaları bilimsel gereklilik. Şiddetli bir dalgayla karşı karşıyayız ve bu dalgayı diğer türlü atlatamayız” dedi.

KTÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Faruk Aydın, yaz aylarıyla birlikte hadise artışlarının yaşandığını ve şiddetli bir dalga halinde geldiğini söyledi. Türkiye’de ve dünyada yaygın olan Covid-19 varyantının kolay bulaştığını belirten Prof. Dr. Aydın, “Aşı mühletinin üzerinden vakit geçen ve bağışıklığı azalan şahıslar Covid-19 varyantı ve yeni alt varyantlara karşı savunmasız olabilir. Omicron varyantının B1 ve B2 üzere farklı alt varyantları oluşmaya başlamıştı. Artık bütün dünyada B4 ve B5 varyantları var ve kolay bulaşıyor. Omicron çok gürültülü bir hastalık oluşturmasa da aşıdan kaçabilen bir varyant. Aşıların tesiri bilhassa aşı müddeti uzun olan insanlarda aşıdan kurtulma fırsatı oluyor” diye konuştu.

‘AŞILARDA 6 AYI GEÇTİK VE KORUYUCULUĞUNDA ÖNEMLİ DÜŞME VAR’Omicron ve yaygın olan alt varyantlarından korunmak için Türkiye’de daha evvel uygulanan aşıların yine yapılabileceğini belirten Prof. Dr. Aydın, şunları söyledi:

“Aşılarda artık 6 ayı geçtik ve aşının koruyuculuğunda önemli bir düşme var. Bu nedenle öncelikli olarak hassas kümeler ve 65 yaş üstünün aşı olmaları ve bu dalgayı atlatmaları bilimsel bir gereklilik. Şiddetli bir dalgayla karşı karşıyayız ve bu dalgayı öbür türlü atlatamayız. Bir sefer aşı olarak ömür uzunluğu korunamayacağımızı söylemiştik. Aşıyla oluşan bağışıklık bizi belirli bir mühlet koruyabiliyor. Ülke olarak bu süreyi aşmış durumdayız. Aştığımız için bilhassa riskli kümelerden başlamak üzere aşı programlarının gündeme alınması gerekiyor. Aşının yanında maskeyi de kullanmak zorundayız. Elimizdeki mevcut aşıların oluşturulduğu varyant değişti. Varyant değişimi nedeniyle aşının koruyuculuğu aslında bir ölçü azaldı. Oluşan bağışıklık sistemi de ömür uzunluğu kalıcı olmadığı için bağışıklık sistemi de azaldı. Beden bunu büsbütün unuttu diyemeyiz. Beden tanısa da kâfi müdafaayı sağlayamıyor. Geçmişte yapılan aşılardan artık bir umut beklemek gerçek bir yaklaşım olmaz”


Demirören Haber Ajansı / Selay Saykal – Sıhhat
Prev Post

Uzmanlar, sigaranın ses tellerine ziyanı hakkında uyarıyor

Next Post

Son dakika haberi | Mersin’de şehit aileleri, gaziler ve polisler…

post-bars

Leave a Comment