Back To Top

10 Temmuz 2022

Prof. Dr. Aydın: Olay artışı yüzde 50, sarılıp, öpüşmeden bayramlaşın

By
  • 0

KARADENİZ Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Faruk Aydın, koronavirüs hadiselerinin süratle yükseldiğini belirterek, “Ülkemizde 10 bin civarında müspet olayımız var. Haftalık 60 bin civarı veriliyor fakat her gün sayı artıyor. Olay artışı yüzde 10 ila 20 civarında ilerlerken artık yüzde 50’yi gördü. Bayramlarda mümkün mertebe bir ortaya gelmemek gerekiyor. Sarılıp öpüşmeden maskeleri takıp selamlaşarak bayramı kutlamalıyız” dedi.

KTÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Faruk Aydın, koronavirüs pandemisi sürecinde Türkiye’de 15 milyondan fazla kişinin virüse yakalandığını belirterek, önlemlerinin 1 Mayıs’ta sona erdiğini, 2,5 ay içinde olayların yine yükselmeye başladığını söyledi. Olay artışı yaşanacağı öngörüsünde bulunduklarını kaydeden Aydın, “Temmuz’un birinci haftasını icra ediyoruz ve daha 2,5 ay olmadan olayların artmaya başladığı periyoda geldik. Pandemiyle uğraşanlar, bu hastalığı bilenler bu türlü bir durumun yaşanacağını öngörmüş, mayıs ve haziranın önlemlerle geçmesinin daha hakikat olacağını söylemiştik. Temmuz ve ağustos aylarında turizm dönemini ve çocukların tatil devrini uygun geçirelim istiyorduk. Tedbirler birden kalkınca bütün dünyada olduğu üzere bizde de hadiseler artmaya başladı” diye konuştu.

‘YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE OLUMLULUK VAR’Ülke genelinde olduğu üzere Trabzon ve Doğu Karadeniz’de de olayların süratle yükseldiğini aktaran Prof. Dr. Aydın, “Ülkemizde 10 bin civarında müspet hadisemiz var. Haftalık 60 bin civarı veriliyor lakin her gün sayı artıyor. Trabzon’da şu an 1 test merkezi var lakin bütün hastanelerde semptomları olan ve şüphelenilen insanlara test yapılıyor. Trabzon’da testlerin yüzde 50’sinin üzerinde müspetlik var. Olay artışı yüzde 10 ve 20 civarında ilerlerken artık yüzde 50’yi gördü. Bütün ülkede olduğu üzere birebir durum Doğu Karadeniz’de de var lakin hiçbir tedbir yok. Hem toplu taşıma araçlarında hem uçakta hem kapalı alanlarda maske uygulaması yok” tabirlerini kullandı.’SARILIP, ÖPÜŞMEDEN BAYRAMLAŞIN’Bayramlaşmalarda insanların temastan kaçınması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Aydın, şöyle devam etti:

“İnsanların toplumsal arayı uygulamadığı bir devir yaşıyoruz. Bayram da bunlardan bir tanesi. Evvelki bayramlar vaktinde virüsün çok şiddetli hastalık oluşturduğunu bildiğimiz için bayramlarda bir ortaya gelinmemesi gerektiğini söylüyorduk. Artık de mümkün mertebe bir ortaya gelmemek gerekiyor. Gelirsek de sarılıp öpüşmeden maskeleri takıp selamlaşmanın, bayramımızı kutlamalıyız. Hem turizm, hem bayram, hem tatil hareketliliği var. Herkes ortalıkta geziyor ve virüs hayli ağır halde toplum içinde dolaşmakta. Mevt sayısı düşük görünse de bu sayıya kimse girmek istemiyor. Ben istemiyorum, kimse de istemez ancak ortalama 25 kişi kesinlikle ölecek. Ölmemek için bu virüsten uzak duracak, korunacaksınız.”


Demirören Haber Ajansı / Selay Saykal – Sıhhat
Prev Post

Çin Dışişleri Bakanı, G20 Toplantısında Gerçek Çok Taraflılık ve Kazan-kazan…

Next Post

Firar eden kurbanlık koç, hastane bahçesini birbirine kattı

post-bars

Leave a Comment