Back To Top

16 Temmuz 2022

NASA’dan heyecanlandıran paylaşım! İşte kainatın en derin ve en keskin imajı

By
  • 0

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı ( Nasa ), Dünya’dan yaklaşık 1,5 milyon kilometre ötedeki James Webb teleskobunun kaydettiği manzaraları paylaştı.

Nasa‘nın Avrupa ve Kanada uzay ajanslarıyla ortak çalışmasının eseri olan Webb, bugüne kadar yapılmış en büyük ve güçlü fakat 31 yaşında olan, çalışma ömrünün sonuna yaklaşan Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olarak görülüyor. Webb’in 6 aylık hazırlık periyodunun tamamlamasının akabinde yayınlanan birinci renkli manzaralar, gelecekteki bilim vazifelerinin başlangıcını temsil edecek.

BAŞKA GEZEGENLERİN KEŞFİ İÇİN DEĞER TAŞIYOR

Uzayın gizemlerine kapı aralayan teleskobun “net ve uygun odaklanmış” imajlar yakalayabildiği ve beklenenin üzerinde optik performans sergilediği bilgisi paylaşıldı. Bu vakte kadar en gelişmiş uzay teleskobu olarak bilinen James Webb’in sunduğu imajlar, kainatın oluşumu ve muhtemel öbür yaşanabilir gezegenlerin keşfi için kıymet taşıyor.

Teleskobun 13,5 milyar yıl evvelki Büyük Patlama’dan sonra birinci oluşan yıldızların ışığını yakalayarak cihanın tarihinin tüm basamaklarını incelemesi amaçlanıyor.

GÖRÜNTÜLER ABD LİDERİ BİDEN’A DA İZLETİLDİ

Görüntüler, ABD Lideri Joe Biden’a Beyaz Saray’daki bilgilendirme toplantısında gösterildi. Jamess Webb Teleskobu’nun çektiği başka görsellerin ise bugün NASA tarafından yayınlanması bekleniyor.

Prev Post

Tatil uzadı, ziyaretçiler akın etti: Bozkırın ortasında tekne çeşidi

Next Post

Avşa, Ekinlik ve Marmara Adası’na bayramda ziyaretçi akını; nüfus 20…

post-bars

Leave a Comment