Back To Top

10 Temmuz 2022

Milyonların heyecanla beklediği EYT’de takvim netleşti! Kademeli emeklilik geliyor

By
  • 0

Yıllardır beklenen memura ek gösterge düzenlemesinin Meclis’ten geçirilmesi ile birlikte hükûmet artık milyonlarca kişinin beklediği Eyt, kamudaki kontratlı işçi, taşeron ve süreksiz personellerle ilgili adım atmak için takvimini belirledi.

ÜÇ FARKLI KOMİTE KURULDU

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, kontratlı işçi başta olmak üzere, Eyt, kamudaki taşeron ve süreksiz çalışanlarla ilgili düzenlemelerin yıl sonuna kadar çıkarılmasını hedeflediklerini söylemişti. Bu kapsamda, Bakanlık bünyesinde üç farklı komitenin kurulduğu belirtildi. Eyt, kamudaki kontratlı işçi ve süreksiz çalışanlar ile taşeron çalışanların durumları ile ilgili çalışma yapmak üzere kurulan kurulların, ekim ayına kadar hazırlıklarını tamamlamaları bekleniyor.

KADEMELİ OLARAK EMEKLİLİK HAKKI

Eyt ile ilgili alternatifli formüllerin ele alınacağı çalışmalar sırasında bütçeye yükü, toplumsal güvenlik açıklarına tesiri üzere başlıklar dikkate alınarak bir taslak hazırlanacak. EYT’de kademeli bir geçişle bu maliyetin azaltılması formülünün yük kazandığı belirtiliyor. EYT’ye takılanların 2023 başından itibaren ‘kademeli’ olarak emeklilik hakkı elde edebilmesine yönelik bir düzenleme yapılması üzerinde duruluyor.

KOMİSYON DEĞERLENDİRİP MECLİS’E SUNACAK

Ekim ayından itibaren hazırlanan taslaklar evvel kabinenin gündemine getirilecek, akabinde, çalışma hayatında uzman AK Partili milletvekillerinden oluşturulacak bir komite tarafından değerlendirip, teklif olarak Meclis’e sunulacak.

70 BİN TAŞERON ÇALIŞANLA İLGİLİ DÜZENLEME DE YOLDA

Türkiye gazetesinin haberine nazaran süreksiz personellerin çalışma müddetlerinin 10 aydan 12 aya çıkarılması, 70 bin taşeron çalışanın takıma alınarak tayin hakkı verilmesi üzere düzenlemelerin de yıl sonuna kadar çıkarılması bekleniyor. 600 bine yakın kontratlı işçinin takıma alınmasına yönelik düzenlemede de çalışana tercih hakkı getirileceği belirtiliyor. Yapılacak çalışma kapsamında, kamuda kontratlı işçi çalıştırılması zarurî alanların çerçevesi belirlenerek bunun dışındaki alanlarda kontratlı işçi istihdamına son verilecek.

Prev Post

Azerbaycan’da Sınavsız Üniversite Eğitimi

Next Post

Kar sularıyla canlanan Munzur Gözeleri doğaseverleri ağırlıyor

post-bars

Leave a Comment