Back To Top

3 Ağustos 2022

Milyonlarca EYT’li için geri sayım başladı! Bakanlık, 5 formül üzerinde çalışıyor

By
  • 0

Emeklilikte yaşa takılanlar için takvim netleşmeye başladı. Çalışma Bakanlığı bünyesinde komiteler kuruldu. Finlandiya ve Danimarka modeli inceleniyor. Maksat Türkiye modelini oluşturmak.

5 FARKLI MODEL İNCELENİYOR

Masada prim, yıl ve yıpranmaya dayalı 5 başka model var. Birinci kısmı emeklilik… Burada prim ve gün sayısı kriter alınacak. 3600 günü olan bayan 50, erkekse 55 yaşında emekli olabilecek. İkinci formülde ise sigortaya bakılacak. Bu formülde yaşa bakılmadan sigortaya nazaran emeklilik kazanılabilecek.

Kademeli emeklilik üzerinde çalışılan bir öbür model. Almanya modeli olarak da lanse edilen bu sistemde emeklilik için yaşı karşılayana kadar her yıl %2 kesintili emeklilik maaşı bağlanması masadaki seçenekler ortasında güçlü biçimde duruyor. 4. formül ise prim tamamlama. Bu yolda eksik günler tamamlanacak.

5. model ise Finlandiya modeli… Bu modelde ise Almanya gibisi emekliliğe kadar maaş kesintisi oluyor. Emeklilik yaşına gelindiğinde ise kaideler olağana dönüyor.

ARALIK AYINDA MÜJDE VERİLECEK

Akşam’da yer alan habere nazaran; çalışmalar aralık ayına kadar tamamlanarak yol haritası kamuoyuyla paylaşılacak. 2023’ün ocak ayıda Emeklilikte Yaşa Takılanların yasal düzenlemesi hayata geçirilecek.

SÖZLEŞMELİ İŞÇİ DE GÜNDEMDE

Çalışma hayatının bir öteki başlığı kontratlı işçi ait de değerli adımlar atılacak. Kamuda ve belediyelerde bulunan tüm kontratlı çalışanları kapsayacak çalışma ekim ayında Meclis’e gelecek.

Prev Post

Tatil dönüşü kaza: 1’i ağır 4 yaralı

Next Post

Suudi Arabistan’ı ziyaret eden ABD Lideri Biden: Orta Doğu’da Rusya…

post-bars

Leave a Comment