Back To Top

27 Temmuz 2022

Mbaye Diagne’den olay yaratan kelamlar: Türkiye’deki en âlâ forvet benim

By
  • 0

Galatasaray‘da geçen dönem önemli bir sakatlık yaşayan ve yaz kampıyla birlikte alanlara geri dönen Mbaye Diagne Demirören Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

“TÜRKİYE’DEKİ EN GÜZEL FORVET BENİM”

Galatasaray‘ın Senegalli golcüsü Mbaye Diagne, “Benim oynamaya gereksinimim var. Oynadıkça açılan bir oyuncuyum. Türkiye‘deki en düzgün forvetin kendim olduğunu düşünüyorum. Baktığım vakit elde ettiğim başarılardan bunları görebiliyoruz. Gol atmakla ilgili kalitemi herkes biliyor ve isteyince de neler başarabileceğimi kendim de biliyorum” dedi.

“GARİP BİR SAKATLIKTI”

Medipol Başakşehir müsabakasında yaşadığı sakatlıktan bahseden Diagne, “Herkes gördü zati ekranlarda nasıl bir sakatlık olduğunu. Başakşehir’le oynadığımız maç sırasında, alanda gerçekleşti. Ben de açıkçası nasıl olduğunu çok anlamadım. Garip bir sakatlıktı. Biz alışılmış ki futbolcular olarak işimizi yapıyoruz lakin her şey de bizim işimiz değil. Bu türlü bir sakatlık olabiliyor. Bu noktada Allah’ın işine karışılmaz diyoruz ve devam ediyoruz” sözlerini kullandı.

“ŞU ANA KADAR HİÇBİR İDMANI KAÇIRMADIM”

Sakatlığının üzerinden 6 ay geçtiğini lisana getiren Senegalli golcü, “Çok şiddetli bir süreçti. Ben de bu süreçte Senegal’e, ailemin yanına gittim. Orada onlardan güç alıp çalışmalarıma başladım. Daha sonra buraya geldim çalışmalara devam etmek için. Kolay bir süreç değildi, çok sıkıntı bir süreçti. Bilhassa birinci 3 ay çok fazla hareket etmemem gerekiyordu. Ancak elhamdülillah artık tekrardan çalışabiliyorum. Kadroyla birlikte antrenmanımızı yapıyoruz. Şu ana kadar da hiçbir idmanı kaçırmadım. Bu biçimde çalışmalarıma devam edip âlâ bir dönem başlangıcı yapmak istiyorum” diye konuştu.

“YENİ DÖNEMLE BİRLİKTE YENİ BİR DİAGNE GÖRECEKSİNİZ”

Geçen döneme güzel bir başlangıç yaptığını hatırlatan Diagne,”Hem lige hem de Avrupa ligine âlâ bir başlangıç yapmıştım. Lakin doğal hocamız karar veriyordu kimin oynayacağına, kimin oynamayacağına. Doğal ki ben kendi açımdan baktığım vakit işimi âlâ yapmaya çalıştım. Öteki forvet oyuncularımız da tıpkı halde. İdmanlarda da her vakit üçümüz yeterli birer performans göstermeye çalışıyorduk. Fakat takdir hocamızındır. Futbol böyledir. Siz mental olarak, fizikî olarak kendinizi güzel hazırlayabilirsiniz. Esasen ekip içinde kendinizi yeterli bir halde tutmanız gerekir. Bu devir geçti, artık yeni bir sayfa açılıyor. Yeni dönemle birlikte yeni bir Diagne göreceksiniz. Fizikî ve mental olarak da kendimi hazırlıyorum yeni sezona” dedi.

“TEKRARDAN ÜST SEVİYE FORMUMA DÖNMEK İSTİYORUM”

Galatasaray‘da yeni bir periyodun başladığını kaydeden Mbaye Diagne, “Yeni bir hocamız var, yeni bir liderimiz var, yeni bir sportif yöneticimiz var, yeni oyuncularımız geldi. Lakin baktığımız vakit biz burada tecrübeliyiz. Bu tecrübelerimizin de çalışarak üstüne koyarak devam etmemiz gerekiyor. Benim rastgele bir bireyle hiçbir halde bir problemim yok. Azamî derecede çalışmaya, çalışmalarıma devam etmeye çalışıyorum. ve tekrardan üst seviye formuma dönmek istiyorum. Türk Ligi benim doğal ki de uzun yıllardan beri oynadığım bir lig ve bu ligi de düzgün bir formda biliyorum. Şimdi tam kapasitemi de gösteremedim sakatlıklardan ötürü lakin çalışmalarıma devam edeceğim. ve sonra da alışılmış ki hocamız sonunda kimin alana çıkıp çıkmayacağına karar verecektir” tabirlerini kullandı.

“KENDİMİ GALATASARAY’A ADADIM”

Kimseyle rastgele bir sorunu olmadığını belirten 30 yaşındaki golcü, “Burada 5 forvet olsa da ben bundan hiçbir formda korkmuyorum. Zira tüm hayatımı aslında rekabet içerisinde geçirdim. Bu doğal bir süreç, hatta Galatasaray olarak da en az 4 tane forvetimiz olması gerekiyor diye düşünüyorum. Daha evvelden de Falcao vardı, Halil vardı, Mohamed burada. Lakin her vakit ekstradan fazla forvetlerimiz oluyordu, sayımız fazla oluyordu. Bu sene de ekstradan 2 kişi daha olabilir. Ben en güzelini oynamak için buradayım. Galatasaray’ın hala kontratlı futbolcusuyum. 1 sene daha burada mukavelem var. Baş olarak, mental olarak şu anda her halde kendimi Galatasaray’a adamış durumdayım. Daha evvelki yıllarda de fedakarlık yaptım. Gittim, geri geldim. Lakin şu anda mukavelem devam ediyor ve ben Galatasaray’dayım” biçiminde konuştu.

“TÜRKİYE’DE KAZANILMASI GEREKEN HER ŞEYİ KAZANDIM”

Kasımpaşa’da oynadığı periyotta tüm maçlarda müddet aldığını hatırlatan Diagne, “Buraya dönem ortasında geldim ve o dönemki gayemiz de şampiyonluk ve kupaydı. Ben de açıkçası yapmam gerekeni yaptım ve orada gollerimi attım, kupalarımızı kazandık. Benim için açıkçası 2 şey çok kıymetli, hocamın bana itimat duymasını isterim ve hocamın bana müddet vermesini isterim. Hiç kimsenin aklında bir kuşku olmasın. Geçmişte baktığımız vakitte olağan ki en çok gol atan oyuncu oldum. Burada, Türkiye‘de kazanılması gereken her şeyi kazandım. Lig kupası kazandım, Türkiye Kupası kazandım. En çok gol atan yabancı olma unvanını da kazandım. ve artık de yeni bir dönem başlıyor. Ben de hazırlıklarımı yapıyorum ve tekrardan tıpkı halde kazanma isteği var bende de. Bende açlık isteği var, şampiyonluk için. Dayanak ve itimat olduğu sürece uygun bir formda devam edeceğimi düşünüyorum” sözlerini kullandı.

“BENİM OYNAMAYA GEREKSİNİMİM VAR, OYNADIKÇA AÇILAN BİR OYUNCUYUM”

Diagne, sakatlık öncesinde istediği müddetleri elde edemediğini söyleyerek, “Çünkü baktığımız vakit her hafta forvet sınırımız değişiyordu. Yalnızca ligde de değil, Avrupa Ligi’nde de tıpkı halde değişiyordu. Halil oynuyordu, Mohamed oynuyordu. Lakin bunlar üzerinde çok fazla konuşmaya gerek yok açıkçası. Ben azamisi verdiğimi düşünüyorum. ve kulübede oturduğum vakit da müspet kalmaya çalıştım her vakit. Fakat daha evvelden söylediğim üzere, benim oynamaya gereksinimim var. Oynadıkça açılan bir oyuncuyum. Türkiye’deki en düzgün forvetin kendim olduğunu düşünüyorum. Baktığım vakit elde ettiğim başarılardan bunları görebiliyoruz. Gol atmakla ilgili kalitemi herkes biliyor ve isteyince de neler başarabileceğimi kendim de biliyorum” dedi.

“BİZ GÜZEL FORVETLERİZ, OBURUNUN ALINMASINA GEREK YOK”

“Takımdaki eksiklerle ilgili gelen soruya Senegalli golcü, “Şimdi kadronun bir tarafının eksik olup olmadığıyla ilgili ben bir şey söylemem, zira ben hoca değilim. Bunu değerlendirebilecek bir pozisyonda değilim. Lakin Galatasaray’da gol atmak kolay değildi. Zira top istediğimiz formda bize ulaşmıyordu. ve günün sonunda baktığımız vakit da gol atamadığımız vakitte suçlananlar ekseriyetle ben ve öbürleri oluyordu. Lakin geçen yılla ilgili baktığımız vakit aslında bu bütün ekibin başarısızlığıydı. Bir kişi, iki kişi demek yanlış olur. Bunu da bu sene ekip olarak daima birlikte tamir etmemiz gerekiyor. Uygun bir orta saha alınabilir, bununla ilgili bir şey söylemem lakin forvet çizgisi için Mohamed olsun, Gomis olsun, ben olayım âlâ forvetleriz ve oburunun alınmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Gomis’in geçmişine baktığımız vakit büyük bir forvet. Burada yaşadığı muvaffakiyetler da ortada. Mohamed de tıpkı formda. Bize yalnızca kanatlardan olsun, orta alandan olsun topu aktarabilecek oyunculara muhtaçlığımız var” karşılığını verdi.

“HİÇBİR ŞEYDEN KORKMUYORUM, TÜRKİYE’DE NASIL GOL ATILACAĞINI BİLİYORUM”

DHA muhabirinin, “Bu dönem kaç gol atacağını düşünüyorsun sorusu üzerine Diagne, “Bu soruyu alışılmış ki şu anda cevaplayamam. Zira buradaki gol sayısı, büsbütün oynayacağım maç sayısına bağlı. 20 gol derim, 10 maç oynarım. Natürel ki de bu maksadı tutturamam hiçbir formda. Bir forvet olarak yalnızca vakte gereksinimim var alanda. Lakin hiçbir şeyden korkmuyorum. Türkiye’de nasıl gol atılacağını biliyorum. Yalnızca çalışmalarıma devam etmem gerekiyor. Galatasaray’da oynadığınız vakit her vakit için gol atmaya fırsatlar bulursunuz. Kerem üzere, Yunus üzere kaliteli kanat oyuncularımız da var. Yani 20 maçta 10, 12 gol neden olmasın” karşılığını verdi.

“TÜRKİYE’NİN EN UYGUN DEFANS OYUNCULARI VE KALECİLERİ BİZDE”

Son olarak Harika Lig’de kendisini en çok zorlayan savunma oyuncularının Marcao ve Luyindama olduğunu belirten Diagne, “Defans olarak natürel ki Marcao ve Luyindama derim. Türkiye’de bu defans oyuncuları haricindeki tüm kadrolara gol atmışlığım var. Dışarıda yürüdüğüm vakit için başım her vakit dik bir formda yürürüm. Zira burada neleri gerçekleştirdiğimi biliyorum. Sanırım 78 maçta 54 gol attım, sonuçlar ortada. Yani diyebileceğim şu ki en yeterli defans oyuncuları bizde, Marcao ve Luyindama. Onlarla idman yaptığınız vakit öteki hiçbir defans oyuncusu sizi durduramaz. Aslında onlarla çok düzgün bir formda idman yaparsınız. Kaleci olarak da doğal ki en düzgün kaleciler bizde. Muslera aslında tartışılmaz ve Okan. Diğer da yok. Türkiye’nin en uygun defans oyuncuları ve en uygun kalecileri bizde” diyerek kelamlarını noktaladı.

Demirören Haber Ajansı / Serhan Türk – Spor
Prev Post

Fenerbahçe, Mustafa Tabakoğlu ile kontratının sona erdiğini duyurdu

Next Post

Arınç’tan çok konuşulacak 15 Temmuz çıkışı: Meydanlara inecektim istihbarat uyardı

post-bars

Leave a Comment