Back To Top

29 Temmuz 2022

Mağara içinde kanyona düşerek yaralanan rehber ile 2 gurbetçi mahsur kaldı

By
  • 0

Mağara içinde kanyona düşerek yaralanan rehber ile 2 gurbetçi mahsur kaldı

19 kişilik grup yaralı rehber ile mahsur kalan gurbetçi baba kızı kurtarmak için 7 saattir çalışma yapıyor

KARABÜK – Karabük’te Türkiye’nin 4. büyük mağarası olan Bulak Mencilis Mağarasında gurbetçi turistleri gezdiren rehber mağara içinde 20 metre yükseklikten düşerek yaralandı. Bedeninin çeşitli yerlerinden yaralanan rehber ile mahsur kalan gurbetçi baba kızı kurtarmak için AFAD ve UMKE grupları seferber oldu.

Karabük merkeze bağlı Bulak köyü hudutları içinde yer alan ve Türkiye’nin 4. büyük mağarası Bulak Mencilis mağarasında Hollanda’dan gelen gurbetçi baba kıza rehberlik eden Bahadır Öztürk mağaranın 2.5 km’lik kısmında halatın kopması sonucu 20 metreden aşağıya düşerek yaralandı. Bedeninin çeşitli yerlerinde kırık olduğu belirlenen Öztürk’ü kurtarmak için bölgeye Jandarma, UMKE ve AFAD grupları sevk edildi.

Halat koptu mağara içindeki kanyona düştü

Hollanda’dan tatil için Türkiye’ye gelen gurbetçi baba kız, Türkiye’nin dördüncü büyük mağarasına girmek için Karabük’e geldi. Turizme açık olan ve 400 metreden sonra profesyonel takımla ilerlenen mağaraya 2 rehber eşliğinde giren gurbetçi baba kız 2.5 kilometrelik güçlü alanlardan geçtikten sonra çelik halatlarla karşıya geçti. Bu sırada rehber Bahadır Öztürk de karşıya geçtiği sırada halatın kopması sonucu yaklaşık 20 metre yükseklikten aşağıya düştü. Yaşanan kaza sonrası başka rehber mağaradan çıkarak başka diğer iki rehberden yardım isteyerek durumu 112 Acil davet merkezine bildirdi. İhbar üzerine mağaraya Jandarma, UMKE ve AFAD’dan oluşan takımlar sevk edildi. 19 kişilik takım mağara içinde yer alan kanyona düşerek yaralanan rehber ile mahsur kalan gurbetçi baba kızı kurtarmak için gece 00.30’da mağaraya giriş yaparak çalışmalara başladı.

Ekipler 7 saati aşkın mağaranın 2.5 kilometrelik uzaklıktaki çalışmalarını sürdürüyor.

İhlas Haber Ajansı / Yasin Fazilet – 3. Sayfa
Prev Post

Covid belirtilerinin görülme sıklığı değişti: En sık görülen 20 semptom

Next Post

15 Temmuz darbe teşebbüsünün üzerinden 6 yıl geçti! İşte milletimizin…

post-bars

Leave a Comment