Back To Top

9 Temmuz 2022

Liseli öğrenciler, ürettikleri ‘Safrantech’ isimli elektrikli araçla TEKNOFEST’te yarışacak

By
  • 0

Liseli öğrenciler, ürettikleri ‘Safrantech’ isimli elektrikli araçla TEKNOFEST’te yarışacak

Meslek lisesi öğrencileri ulusal teknoloji atılımına katkı sağlamaya çalışıyor

KARABÜK – Karabük’ün Safranbolu ilçesinde meslek lisesi öğrencileri ulusal teknoloji atağı çerçevesinde ürettikleri ‘Safrantech’ isimli elektrikli otomobille TEKNOFEST’te derece elde etmeyi hedefliyor.

Milli teknoloji atağı çerçevesinde Safranbolu Ahi Evran Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Kısmı öğrencileri elektrikli araç üretti. 10 kişilik gruptan oluşan öğrenciler aracı tamamlamak için yaklaşık iki ay boyunca canla başla çalıştılar.

Okul Müdürü Muammer Demirtaş’ın koordinesinde üretilen elektrikli aracın elektronik yazılımı öğrenciler tarafından yapıldı. ‘Safrantech’ isminin verildiği araçla öğrenciler TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği çerçevesinde Liseler Ortası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda derece elde etmek istiyor.

“Ön elemeyi de geçmek çok büyük başarı”

Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, İhlas Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, okulların tatil olmasına karşın öğrencilerin çalıştığını belirtti. TEKNOFEST için hazırlık yapıldığını söz eden Türköz, “Yerli ve ulusal diyebileceğimiz aracımız Safranbolulu öğrencilerimiz tarafından yapıldı ve yarışa hazır hale getirildi. Ağustos ayında yapılacak yarışa öğrencilerimiz canla başla çalışarak hazırlık yapıyorlar. İnşallah Safranbolu’muzu hoş bir formda temsil edecekler. Değerli olan katılmak ve ön elemeyi geçmek. Ön elemeyi de geçmek çok büyük muvaffakiyet. Gençlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum” tabirlerini kullandı.

Ahi Evran Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yaklaşık 40 yıldan beri Safranbolu’ya hizmet verdiğini belirten Türköz, “Sanayimize orta eleman yetiştiriyor. Artık orta elemandan daha çok mühendis yetiştirmek için odaklandık” dedi.

İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Hasan Gümüş ise Türkiye’nin ulusal teknoloji atağı çerçevesinde meslek lisesinde elektrikli aracı öğretmenlerin ve öğrencilerin katkılarıyla ürettiklerini, bundan sonraki süreçte ulusal teknoloji atağına uygun eserler de ortay çıkaracaklarını söyledi.

Elektrikli aracın daha âlâ modellerini de üreteceklerini aktaran Gümüş, “TEKNOFEST’te ilçe olarak birçok projede yer alıyoruz. Hava araçlarıyla da müsabakaya katılacağız. Dronlarımızı da ürettik ve yarışta sergilenecekler. Derece de alacaklarına da inanıyoruz” diye konuştu.

Okul Müdürü Muammer Demirtaş da Karabük’te projeyi uygulayan tek ekibin kendi okulları olduğunu belirterek, müsabakada birinci üç içerisinde yer alacaklarına inandığını tabir etti.

“Aracımızı 40’a 40 boyutundaki 3 milimetre kalınlığında alüminyum kutu profillerden yaptık. Daha sonra bunları keserek hal verdik. Bu biçimde kaynak yaptık. 10 kişilik bir grubuz. Otomobilin şasesini yaparken çok zorlandık.

İhlas Haber Ajansı / Rıdvan Bostancı – Aktüel
Prev Post

Son Dakika: Galatasaray’dan KAP’a Marcao bildirimi! Sevilla ile görüşmeler resmen…

Next Post

Zonguldak’taki feci kaza güvenlik kamerasına yansıdı

post-bars

Leave a Comment