Back To Top

6 Ağustos 2022

Kültür ve Turizm Bakanlığından “bağımlılık” temalı oyun yazma yarışı

By
  • 0

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yerli müellifleri ve yapıtları teşvik etmek gayesiyle internet, husus kullanımı, kumar üzere her türlü bağımlılık ögelerinin tiyatro çerçevesinde ele alınarak farkındalığın artırılması için “bağımlılık” bahisli ödüllü oyun yazma yarışı düzenliyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü (DT) yarış için bugün prestijiyle müracaatları kabul etmeye başladı.

Son müracaat tarihinin 30 Aralık olarak belirlendiği yarış ile ulusal tiyatro kültürünün canlandırılması, zenginleştirilmesi, Türk tiyatrosuna özgün yapıtların, yeni bakış açılarının kazandırılması da sağlanacak.

Yarışmaya yurt içinden ya da yurt dışından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yahut Türkçe yazan müellifler katılabilecek.

Katılan eserler, Devlet Tiyatroları Edebi Heyet üyeleri tarafından tema, mevzu, lisan, karakter, müddet, dramatik oyun yazım tekniği, özgünlük ve gayeye uygunluk açısından pahalandırılacak.

Dereceye giren oyunlar DT repertuvar havuzuna alınacak

Yarışma sonuçları 27 Mart 2023’te Kültür ve Turizm Bakanlığı ile DT’nin internet sitelerinde ve kurumsal toplumsal medya hesaplarında açıklanacak.

Dereceye giren oyunlar DT repertuvar havuzuna alınacak. Müsabakada birinciye 45 bin, ikinciye 42 bin 500, üçüncüye de 40 bin lira verilecek.

Ayrıca, birinci mansiyon mükafatı sahibi 37 bin 500, ikinci ise 35 bin liranın sahibi olacak.

İnternet, unsur kullanımı, kumar üzere her türlü bağımlılık ögelerinin tiyatro çerçevesinde ele alınarak farkındalığın artırılması beklenen yarışa ait tarz ve temellere “https://www.devtiyatro.gov.tr” adresinden ulaşılabilecek.

AA / İsa Toprak – Kültür Sanat
Prev Post

16 Temmuz 2022 Haberleri

Next Post

Son Dakika! Kayseri’de yolcu otobüsü şarampole yuvarlandı, çok sayıda yaralı…

post-bars

Leave a Comment