Back To Top

21 Temmuz 2022

Kulak ağrısına ne âlâ gelir? Kulak ağrısı neden olur?

By
  • 0

Pek çok kişinin gündelik hayatında yaşayabileceği ve ömür kalitesini düşüren rahatsızlıklardan olan kulak ağrısının beraberinde kulakta tıkanıklık, akma, işitme kaybı, kaşıntı üzere ıstıraplar da gözlemlenebilmektedir. Bu sorunların kesin tahlili hekim tedavisi olsa da meskende uygulayabileceğimiz kolay tahliller ile kulak ağrısını hafifletebilir, kulak ağrısına sebep olan etkenleri ortadan kaldırabiliriz.

KULAK AĞRISI NEDİR?

Kulak ağrısı bebek 6 aylık olduktan itibaren ölene dek her yaş kümesinde gözlemlenen ve kulak bölgesinde sızlama, ağrı, acı hissi üzere olgu verilen genel isimdir. Tıbben “Otalji” de denen kulak ağrıları çoklukla enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır.

KULAK AĞRISININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Kulak ağrılarının gerçekleşmesinde enfeksiyonların haricinde kulağı sert cisimlerle temizlemek, kulağa sıvı kaçması, kulak kirliliği, iltihapanma, basınç değişkenliği, boğaz yolu enfeksiyonları ve sinüzit üzere etkenlerde kulak ağrısının sebepleri olabilir. Kulak ağrısı yaşamamak için öncelikle duş alırken kulağınıza su kaçmasını engellemelisiniz. Duş alırken kulak tıkacı kullanmak bu mevzuda size yardımcı olacaktır. Kulak paklığını sistemli bir halde yapmanız ve kulaklarınızı pak tutmanızda kulak ağrısına mahzur olacak kıymetli bir başka noktadır. Bunun haricinde kulak pamuğu ve gibisi temizleme eserlerinin kullanımında hayli dikkatli olmalısınız. Kulak temizleyicilerin kulak deliğinizden daha küçük ve yumuşak olmasına itina gösterin. Kulak temizleme sırasında çok sert ve dikkatsiz davranmanız halinde kulak zarına ziyan verebilirsiniz.

KULAK AĞRISINA NE GÜZEL GELİR?

Kulak ağrısında öncelik olarak gerçek teşhis için uzman tavsiyesi almanızı öneririz. Lakin uzmana başvuracak durumunuz yok ve kulak ağrısı sorunu yaşıyorsanız meskende uygulayacağınız kolay prosedürler ile kulak ağrınızın azalmasını sağlayabilirsiz.

Gliserin

Tıkanıklık kaynaklı ağrılar için kullanılan gliserin, bir yahut iki damla damlatılması halinde kulağın içerisindeki kirlerin yumuşamasını sağlayacak ve ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.

Sarımsak ve Susam yağı

Enfeksiyon ve iltihaplanmalara karşı yararlarıyla bilinen sarımsak, susam yağıyla karıştıktan sonra kulak ağrılarının geçmesinde epey faydalı olmaktadır. 2 diş sarımsağı havanda düzgünce ezdikten sonra içerisine bir tatlı kaşığı susam yağı katıp yeterlice karıştırın. Oluşan karışımda 1-2 damla kadar kulağınıza uygulayın. Diş sarımsak bulamıyorsanız yerine sarımsak yağı da kullanabilirsiniz.

Alkollü Pamuk

Alkollü pamuk prosedürü bilhassa yaz aylarında kulağa kaçan su ve sıvıların oluşturduğu ağrıya düzgün gelmektedir. Pamuğu kolonya yahut gibisi uçuculuktaki alkol içeren sıvıyla ıslatın çok sulu olmayacak ve kulağın içerisine kaçmayacak formda ağrı yapan kulağa tıkaç formunda uygulayıp gece o biçimde uyuyun. Sabah kalktığınızda ağrının geçtiğini ve kulaktaki sıvının pamuğa geçtiğini göreceksiniz.

Soğan Suyu

Antibakteriyel özelliği ile birçok rahatsızlıkta kullanılan soğan kulak ağrıları içinde hayli tesirli bir prosedürdür. Bir soğanı ikiye bölüp havan yardımıyla uygunca ezin. Ezilen kısmı süzgeçten geçirerek suyunu ayırın. Çıkan soğan suyundan 1-2 damlayı kulağınıza damlatın. Kulak ağrısının azaldığını göreceksiniz.

Zeytinyağı

Halk ortasındaki en tesirli ve bilinen usul olan zeytinyağından 1-2 damla kulak içerisine damlatmanız halinde kulak ağrısının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Nane

Antiseptik özelliği ile bilinen nane, kulak ağrılarına da güzel gelmektedir. Taze nane yapraklarını bir ölçü suya atıp kaynatın, kaynadıktan sonra soğumasını bekleyip, süzün. Elde ettiğiniz karışımın en fazla 2 damla olacak halde kulağınıza uyguladığınızda kulağınızdaki ağrının hafiflediğini göreceksiniz.

Bütün bunların dışında kulak ağrısında yanlışsız teşhis çok kıymetlidir. Kesin teşhis ve tedavi için öncelikli olarak uzman tavsiyesi almanızı öneririz.

Prev Post

Efsane dizi Breaking Bad hakkında az bilinen 10 enteresan ayrıntı

Next Post

Kim Der ’46 Yaşında’ Diye! İlknur Soydaş Bikinili Pozlarıyla Gençlere…

post-bars

Leave a Comment