Back To Top

11 Temmuz 2022

Korona hadise sayıları patladı, Sıhhat Bakanlığı hatırlatma dozu randevularını açtı

By
  • 0

2 yıldan fazla bir müddettir tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs pandemisi, tesirini yitirmişken tekrar hortladı. Türkiye genelinde haftalık açıklanan olay sayılarında önemli bir atış yaşandı.

HAFTALIK OLAY SAYISI KATLANDI

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık Kovid-19 tablosuna nazaran, 27 Haziran-3 Temmuz tarihleri ortasında tespit edilen koronavirüs hadise sayıları açıklandı. Sıhhat Bakanlığı’nca açıklanan haftalık korona tablosuna nazaran, 27 Haziran-3 Temmuz ortasında olay sayısı 57 bin 113 oldu, 25 kişi hayatını kaybetti. Evvelki hafta hadise sayısı ise 26 bin 635 olarak açıklanmıştı.

BAKAN KOCA AŞI DAVETİ YAPTI

Bu gelişmelerin akabinde Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşlara hatırlatma aşısı için davet yaptı. Koca, “Omicron varyantına bağlı hadiseler, öteki ülkelerde olduğu üzere bizde de artış gösteriyor. Sorunu alt etmekte deneyim sahibiyiz. Son dozun üzerinden 6 ay geçtiğinde aşının tesiri azalmaktadır. Bu müddet dolmuşsa yine aşı olunması ehemmiyet arz ediyor. Buna bizim verdiğimiz ehemmiyeti siz de verin. 50 yaş üstüyle risk kümesindekilerin, son aşıları üzerinden 6 ay geçmişse, hatırlatma dozu aşılarını olmalarını ısrarla öneriyoruz. Bu kümenin, temasın artacağı bayram günlerinden başlayarak kendilerini özellikle muhafazası gerekmektedir. Maskeyi mecburî kılan durumları hepimiz biliyoruz. Bugünlerde düşüncelerimiz, hüzünlerimiz var. Birbirimizi anlayarak, birbirimize güvenerek kasvetleri aşacağız. Emin olun, bir tek can kaybıdır ki o telafi edilemez. Sıhhatte, çözülemeyecek meselemiz yok. Devaları ya uygulamaya konuldu yahut konulmak üzeredir. Sıhhat sistemimiz ve sıhhat çalışanlarımız, salgından bu yana ağır kurallarda yıprandı; bunu siz de takdir edersiniz. Arkadaşlarımız için yapılan iyileştirmeler, 15 Ağustos’ta herkesçe gözle görülür hale gelecek. Sizler için de üstümüze düşeni süratle yapıyoruz. Kıymetli işlerin başında karar, devamında ısrar, sonucunda memnuniyet ve huzur vardır. Bu sonuca birlikte çok yaklaşmış bulunuyoruz. Bu inanç ve niyetlerle, Kurban Bayramınızı kutluyorum. Her birinize, hürmet, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.”

HATIRLATMA DOZU RANDEVULARI AÇILDI

Öte yandan koronavirüs aşısında yeni hatırlatma dozu randevusu açıldı. Son aşısının üzerinden 6 ay geçenler hatırlatma dozunu yaptırabilecek. E-nabız sistemine tanımlananlar bugünden itibaren randevu alıp aşı olabilecek. 3 doz Biontech aşısı olanlar için bu 4’üncü doz olacak. 65 yaş ve üstü ile riskli kümelerde olanlar için bu 6’ncı doz aşı olacak. Hatırlatma dozu için Biontech, Sinovac yahut Turkovac’tan biri tercih edilebilecek.

Prev Post

Su kanalına düşen yavru köpekler için seferber oldular

Next Post

2030’a kadar 100 yaşını aşan bireylerin sayısının bir milyonu geçmesi…

post-bars

Leave a Comment