Back To Top

5 Ağustos 2022

Kılıçdaroğlu, İngiltere’nin Türkiye’ye göçmen gönderme planıyla ilgili Erdoğan’a yüklendi

By
  • 0

İngiltere, ülkeye yasa dışı yollardan gelen göçmen ve mültecileri, ‘işlemleri’ tamamlanıncaya kadar Ruanda’ya gönderme kararı aldı. Ruanda, Birleşik Krallık’a yasa dışı yollardan giden göçmenlerin kendi topraklarında tutulmasına ait muahedeyi imzalandı.

SIĞINMACILARIN TÜRKİYE’YE GÖNDERİLECEĞİ İDDİASI

Anlaşmaya ait tartışmalar sürerken İngiliz The Times gazetesi, Muhafazakar Parti’den başbakanlık için yarışan Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın sığınmacıların gönderileceği ülke sayısını artırmak istediğini öne sürdü. The Times gazetesinde yer alan haberde, Bakan Truss’ın sığınmacıların hudut dışı edildiği yerlere Türkiye üzere ülkeleri de ekleyerek genişletmeyi planladığı argüman edildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN TEZLERE YANIT

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss’un İngiliz basınında Türkiye’ye ait yer alan tezlerine ait açıklamalarda bulundu. Bilgiç, “Birleşik Krallık basınında, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın Başbakan olması halinde Ruanda’yla yapılan sığınma alanındaki işbirliği muahedesinin bir benzerinin ülkemizle de yapılmasını talep edeceği tarafında haberler yer almıştır. Sayın Truss’a atfen basında yer alan bu tezlerin temelsiz olmasını ümit ediyoruz.

“TÜRKİYE RASTGELE BİR ÜLKENİN SIĞINMACI KAMPI DEĞİLDİR”

8 yıldır dünyada en fazla mülteciye konut sahipliği yapan ülkemizin üçüncü ülkelerin talebi üzerine daha fazla yük alması, bunun da ötesinde iltica hakkı konusundaki milletlerarası düzenlemelerle bağdaşmayan bir yaklaşımın içinde yer alması kelam konusu değildir. Türkiye rastgele bir ülkenin sığınmacı kampı yahut hudut muhafızı olmayacak, üçüncü ülkelerin milletlerarası yükümlülüklerini hiçbir biçimde devralmayacaktır.” dedi.

“BATI BU TÜRLÜ KULLANIŞLI REJİMLERİ SEVER”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da yaşananların akabinde toplumsal medya hesabından açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu İngiltere’nin Ruanda ve Türkiye planıyla ilgili “İngiltere Dışişleri Bakanı, Başbakan olursa Ruanda’nın yanı sıra Türkiye’ye de göçmen gönderilebileceğini söyledi. Erdoğan’ın dış güçler palavrasını artık bir kenara itelim. Batı bu türlü kullanışlı rejimleri sever. Milletimiz müsterih olsun; Erdoğan bunu yapamaz, yaptırmayacağız.” açıklamasını yaptı.

Prev Post

Bikinili Pozlarına Beğeni Yağdı

Next Post

Zonguldak’ta yola düşen kaya kesimleri araca ziyan verdi

post-bars

Leave a Comment