Back To Top

10 Temmuz 2022

Kar sularıyla canlanan Munzur Gözeleri doğaseverleri ağırlıyor

By
  • 0

Tunceli‘nin Ovacık ilçesindeki Munzur Gözeleri, ziyaretçilerine tabiatla iç içe vakit geçirme imkanı sağlıyor.

Sarp dağların ortasında şurası 1500 rakımlı Ovacık, el değmemiş doğasıyla yılın her devrinde binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Birinci derece doğal sit alanı Munzur Gözeleri de sahip olduğu hoşluklarla bölgedeki değerli turizm alanlarının başında geliyor.

Dört mevsim kaya oyuklarından çıkan sularıyla dikkati çeken gözeler, yaz aylarında da eriyen karla akan irili ufaklı şelaleleri ve etrafında açan rengarenk çiçeklerle süsleniyor.

Yeşilin farklı tonlarıyla ferah bir ortam sunan Munzur Gözeleri, hava sıcaklığının yeterlice artmasıyla da şu sıralar doğaseverlerin uğrak yeri oluyor.

Köy girişinde araçlarını park eden ziyaretçiler, daha sonra seyahatlerine yaya devam ederek gözelerin giriş kısmına varıyor.

Şehir gürültüsünden uzakta vakit geçiriyorlar

Buradan ahşap yürüyüş yollarını kullanarak Munzur Gözeleri’nde gezinti yapan ziyaretçiler, kentin gürültüsünden uzakta tabiatla iç içe vakit geçirip fotoğraf çekiyor.

Yöre halkı tarafından kutsal sayılan Munzur Gözeleri’nin efsaneye nazaran “Munzur” isimli çobanın elinde tuttuğu süt dolu kovanın yere dökülmesiyle oluştuğu anlatılıyor.

Doğa tutkunu ve fotoğrafçı Özgen Beşli, AA muhabirine, Kars’tan Tunceli’ye gelerek doğal ve tarihi hoşlukları kadrajına yansıttığını söyledi.

Kentte tatil yaparak keyifli vakit geçirdiğini tabir eden Beşli, “Yaylalara gittim, beşerler çok ilgili davrandı. Fotoğraf çekimi konusunda yardımcı oluyorlar. Fotoğrafçı arkadaşlar istediği üzere bu kente gelebilirler. İnançlı bir kent ve rastgele bir sorun yok. Munzur Gözeleri’nde çok hoş manzaralar çıktı ve burada farklı yerlerden çıkan sular çok pak.” diye konuştu.

“Siirt’ten buraya geldiğime değdi, çok hoş bir yer”

Ziyaretçilerden Ümit Örtimur da bölgenin tabiatına hayran kaldığını lisana getirdi.

Gözelerden akan suyun etkileyici olduğunu belirten Örtimur, “Gerçekten Siirt’ten buraya geldiğime değdi, çok hoş bir yer. Tabiatımızdaki hoşlukları, yöremizdeki insanların kesinlikle görmesi gerekiyor.” sözünü kullandı.

Doğasever Erol Boydaş da gözelere gelmek için sarp dağların ortasından seyahat ettiklerini aktardı.

Yolculukları sırasında ilgi alımlı görüntülerle karşılaştığını anlatan Boydaş, şunları lisana getirdi:

“Herkesin buralara gelmesini ve gezmesini tavsiye ederim. Ovacık’a 15 arkadaşımla geldik, fotoğraf ve görüntüler çektik. İlerleyen vakitlerde buraya tekrar gelebilmek için plan yaptık. Munzur Gözeleri anlatılmaz, yalnızca yaşanır.”

AA / Sidar Can Eren – Kültür Sanat
Prev Post

Milyonların heyecanla beklediği EYT’de takvim netleşti! Kademeli emeklilik geliyor

Next Post

Bu türlü vicdansızlık görülmedi! Yavru köpekleri çuvala koyup vefata terk…

post-bars

Leave a Comment