Back To Top

4 Ağustos 2022

Kapıkule’de gurbetçi yoğunluğu

By
  • 0

AVRUPA’nın farklı ülkelerinden yaz tatillerini Türkiye‘de geçirmek için yola çıkan gurbetçiler, Kapıkule Hudut Kapısı’nda yoğunluk oluşturdu.

Avrupa’nın birçok ülkesinde okulların tatil edilmesiyle yola çıkan gurbetçiler, Edirne’den Bulgaristan‘a açılan Kapıkule Hudut Kapısı’nda yoğunluk oluşturdu. Kara yolunu tercih eden gurbetçiler, Sırbistan ve Bulgaristan‘ın yavaş çalışmasından da şikayet etti. Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri gurbetçilerin gelişlerinde artış olmasıyla önlemleri artırdı. Peron sayısının 10’dan 12’ye çıkarıldığı Kapıkule’de gümrük ve polis işçi sayısı da artırıldı. Gurbetçiler bu çalışmaların yapılmasıyla ülkeye girişlerinde badire yaşamadıklarını lisana getirdi.

Trakya Gümrükler ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü datalarına nazaran, Kapıkule, Hamzabeyli ile Yunanistan’a açılan Pazarkule ve İpsala ile Kırklareli’nden Bulgaristan‘a açılan Dereköy hudut kapılarından 25 Haziran’dan bu yana ülkeye 750 bine yakın gurbetçi giriş yaptı.’BULGARİSTAN GİRİŞİNDE 6 SAAT BEKLEDİK’Tatili ailesiyle memleketi Kahramanmaraş’ta geçirmek için Belçika’dan gelen Ökkeş Karapınar, Bulgaristan hududunda 6 saat beklediğini söyleyerek, “Dünden beri yoldayız. Bulgaristan’da giriş yaparken almadılar. Sırbistan’da motamot almadılar. Sırbistan-Bulgaristan girişinde 6 saat bekledik. Türkiye‘ye geldik çok şad olduk. Kahramanmaraş’a gideceğiz. Türkiye‘de 6 hafta kalacağız. 2 yıldan beri gelmiyorum” dedi.Avusturya’dan gelen Şahmettin Şahin de Bulgaristan gümrüğünde çok beklediklerini ve yoğunluğun olduğunu belirterek, “Sırp-Bulgar gümrüğü çok ağır. Bir de Türkiye üzere süreçleri süratli yapmıyorlar. Mesela burada ne hoş süreçler çok süratli ilerliyor. Fakat Sırplar, Bulgarlar o denli değil; bekletiyorlar. Yorum yok, konuşmuyorlar. Pasaportu uzatıyorsun, ‘Devam komşu’. Sivas Şarkışla’ya gidiyorum. 3 hafta müsaadem var” diye konuştu. ‘YOLLAR KALABALIK’2 gündür yollarda olduğunu belirten Cem Kılınç da “Afyon Bolvadin’e gidiyoruz. 5 hafta diye düşünüyoruz. Perşembe günü akşamı yola çıktık. Yalnızca Sırp’ta çok sorun yaşadık. Sırp’tan Bulgaristan’a girişte 6,5 saat bekledik. Boşu boşuna beklettiler. Nedensiz zira 15-20 dakika sonra bir açtılar, 2 kilometre falan gittik, sonra tekrar durdurdular. Ne kaza var ne rastgele bir tıkanıklık var. Yalnızca boşu boşuna bekletiyorlar. Gelen çok, çok çok. Almanya, Hollanda hepsi tatile çıktılar. Ülkemize gurbetçilerimiz geliyor. Yollar kalabalık, herkes dikkatli olsun. Kimse sürat yapmasın” sözünü kullandı.

Almanya’dan gelen Mustafa Katan ise, “Türkiye’ye girince muhteşem geçtik lakin Sırp ve Bulgar’da çok beklettiler. Kapılar az ve polisin çalışması bu türlü koltuğa yaslanır üzere pasaportu yavaş yavaş; biz sıcakta 40 derecede bekliyoruz, hiç umursamıyor bile. Lakin vatanımıza geldiğimizde bütün sıkıntıyı unutuluyor” dedi.


Demirören Haber Ajansı / Ali Can Zeray – Yeni
Prev Post

Sinan Akçıl’la ikinci sefer boşanan Burcu Kıratlı, yeni bir aşka…

Next Post

Üzere dizisindeki sahne gerçek oldu! Kongolu futbolcu zannettiği yaşta değilmiş

post-bars

Leave a Comment