Back To Top

17 Temmuz 2022

Kalp krizi riskini “gözünden” tanıyor

By
  • 0

Kalp krizi riskini “gözünden” tanıyor

Dinamik tahlili aygıtı, hastanın gözünden kalp krizi riskini ölçüyor

“Akıllı saatler kalp krizi riskini söylemiyor”

İZMİR – Dinamik damar tahlili aygıtı, hastanın göz damarlarından kalp krizi riskini ölçüyor. Medicana International İzmir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gökhan Kerci, “Akıllı saatler, kalp krizi riskinizi söylemez. Kalp krizi geçirirken size ‘Kalp krizi geçiriyorsunuz’ der. Bu aygıt ise kriz gerçekleşmeden evvel riskin oluşma ihtimalini orantısal olarak veriyor” dedi.

Medicana International İzmir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gökhan Kerci, kardiyak riskleri ortaya çıkaran dinamik damar tahlili yapan aygıtı anlattı. Aygıtın gayesinin kardiyak riskleri ortaya çıkarmak olduğunu vurgulayan Kerci, “Vücudumuzdaki bütün damarlar cilt altındadır. Yalnızca gözdeki damarlar çıplak gözle görülebilir. Bu aygıt, çıplak gözle görebildiğimiz damarları inceleyerek damarların genişleyebilme ve daralma özelliklerini tespit etmeye yahut ven ve arterlerin mevcut kalınlıklarını karşılaştırıp kişinin kardiyak açıdan riskli olup olmadığını anlamaya yarıyor. Yani kısaca bu aygıt, kişinin gözündeki damarlara bakarak kalp krizi geçirme riski konusunda başka bulgulara ek olarak bilgi veriyor. Akıllı saatlerin içinde tahlil yapabilen sistemler, yalnızca kalp suratı üzere parametrelere bakabilir. Damarın işlevlerini gösteren bir uygulama değildir. Kalp krizi riskinizi söylemez. Kalp krizi geçirirken size ‘Kalp krizi geçiriyorsunuz’ der. Bu aygıt ise kriz gerçekleşmeden evvel riskin oluşma ihtimalini orantısal olarak veriyor. Kardiyovasküler sistem cerrahisi geçirecek olan yahut tansiyon, diyabet, nefrolojik sorunları olan hastaların sistemik regülasyonlarının ne kadar güzel olup olmadığını, gerekiyorsa daha agresif tedaviye muhtaçlık olup olmadığını yahut geçirecekleri bir cerrahide sonucun berbata gitme ihtimalinin ne kadar yüksek olduğu konusunda doktorlarımıza ek olarak fikir veriyoruz” diye konuştu.

“Geleceği öngörmemizi sağlıyor”

Cihazın Türkiye’de iki tane olduğunu tabir eden Kerci, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Bu aygıt, geleceği bir ölçü daha öngörmenizi sağlıyor. Alınacak risklerin hangi evrede alınması gerektiği konusunda kalp damar cerrahlarına dayanak veriyor. Nefroloji, romatoloji üzere başka branşlarda ise hastanın regülasyonunun nasıl gittiğini gösteriyor. Doktorlarımız birtakım parametrelere aslında bakıyor fakat tıpkı vakitte bizden aldığı bu bilgilerle hastanın diyetine, şekerine, nefrolojik sorunlarına ne kadar riayet ettiğini tespit etmiş oluyor. Biz bu aygıtı kullanmadan evvel hastanın görme muayenesini yapıyoruz. Göz bebeklerini büyütüyoruz. Arter ve venleri tespit ediyoruz. Arter ve venlerin ortasındaki öncelikli oranlara bakıyoruz. Buradaki arter ven oranları uzun müddetli yüksek tansiyon geçirmiş hastalarda damarların incelmesinden ötürü büyür. Bu bize ön bilgi veriyor. Daha sonra ışık veriyoruz. Damarlarda genişleme ve daralma işlevleri oluyor. Damarların genişlemesindeki büyüklük bize hastanın endotel hücresi işlevini söylüyor. Bu işlev da bütün damarlarımızın sıhhatini gösteren en değerli faktör.”

“Oran ne kadar yüksekse işlevler o kadar uygun demek”

Cihazın kalp krizi riskini oran olarak vermediğini de kelamlarına ekleyen Kerci, “Biz bu aygıtla hastaya ‘Yüzde 30 ihtimalle kardiyovasküler kriz geçireceksiniz’ demiyoruz. Biz yalnızca genişleme ve daralma oranlarını vererek bunun yüzde 100 olağan ile hiç olağan olmadığı ile ilgili yüzdelik söylüyoruz. Bizim verdiğimiz oran ne kadar yüksekse işlevler o kadar güzel demek. Bu ne kadar düşükse hasta o kadar kendini denetim etmemiştir ve rastgele bir cerrahide önemli bir tehlike ile karşı karşıya olabilir demektir” bilgisini verdi.

İhlas Haber Ajansı / Ceren Atmaca – Sıhhat
Prev Post

“Yoğun sıvı kaybı baş ağrısı ve mide bulantısına yol açıyor”…

Next Post

Antalya’da 2 yaşındaki çocuk villanın havuzunda boğuldu

post-bars

Leave a Comment