Back To Top

20 Temmuz 2022

John Bolton’dan çok konuşulacak itiraf: Öteki ülkelerde darbe planlarına yardım ettim

By
  • 0

Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’dan canlı yayında çarpıcı bir itiraf geldi. 6 Ocak ABD Kongre baskınının “dikkatlice planlanmış bir darbe” olarak nitelenmesine yönelik Bolton, “Burada değil de öbür ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı olmuş biri olarak buna katılmıyorum. Bu çok çalışma gerektirir” dedi.

TRUMP DARBE YAPMAYA MI KALKIŞTI?

CNN televizyonunun, 6 Ocak Kongre baskınına ait özel yayınına konuk olan Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, değişik bir itirafta bulundu. Eski ABD Lideri Donald Trump’ın seçim sonuçlarına kabul etmeyip 6 Ocak’ta darbe yapmaya kalkışıp kalkışmadığı konusunda CNN sunucusu Jake Tapper ile Bolton ortasında tartışma yaşandı. Bolton, 6 Ocak olaylarının “dikkatlice planlanmış bir darbe” olarak nitelenmesine yönelik, Trump’ın bu türlü çalışmadığını, bir fikirden öteki bir fikre kolay atladığını söyledi.

“DARBE” İTİRAFI YAYINA DAMGA VURDU

Tapper’ın “Darbe yapmak için son derece zeki olmaya gerek yok.” diye karşılık vermesi üzerine Bolton, şu sözleri kullandı: “Burada değil de öteki ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı olmuş biri olarak buna katılmıyorum. Bu çok çalışma gerektirir. Onun yaptığı bu değildi. Bir fikirden öbür bir fikre atlıyordu. Sonuç itibariyle o, bu isyancıların Kongreye girmesinin önünü açtı ancak anayasayı ortadan kaldırmak için değil.”

TÜRKİYE’Yİ TEHDİT ETMİŞTİ

Bolton kurucusu olduğu ‘Türk Demokrasi Projesi’ derneğini desteklediğini belirterek Türkiye hakkında provokatif açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan’ı gaye alan Bolton “Türkiye’de alarma geçmenin vakti geldi. Bir vakitler sağlam NATO müttefiki artık demokrasiye sırtını dönüyor ve Rusya’yı kucaklıyor. Projeye katılmaktan memnunum” sözlerini kullanmıştı.

Prev Post

PUBG Mobile 2.1 güncellemesi ne vakit gelecek? PUBG Mobile yeni…

Next Post

Rockstar, GTA 6’nın faturasını Red Dead Redemption’a kesti!

post-bars

Leave a Comment