Back To Top

28 Temmuz 2022

Japonya Başbakanı Kişida, eski Başbakan Abe’nin vefatından polisi sorumlu tuttu

By
  • 0

Eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo, 8 Temmuz’da ülkenin Nara kentinde Liberal Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına dayanak için açık hava etkinliğinde yaptığı konuşma sırasında göğsünden vuruldu. Hücumun akabinde ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Abe hayatını kaybetti.

SİLAH MESKEN ÜRETİMİ ÇIKTI

Saldırgan Tetsuya Yamagami tabirinde, annesinin iflasından sorumlu tuttuğu bir dini küme olan Soka Gakkoi’yi Japonya’ya birinci olarak Abe’nin eski başbakan olan dedesi Nobusuke Kishi’nin getirdiğine inandığını söyledi. Yamagami’nin suikast sırasında kullandığı konut imali silahı da internette görüntü izleyerek yaptığı ortaya çıktı.

Eski Başbakan Abe Şinzo

BAŞBAKAN, POLİSİ SORUMLU TUTTU

Dünya gündemini sarsan suikast ile ilgili değerlendirmede bulunan Japonya Başbakanı Kişida Fumio, olaydan polisi sorumlu tuttu. Kişida, güvenlik tedbirlerinin yetersiz olduğunu bildirdi.

JAPONYA, EN DÜŞÜK SİLAHLI HATA ORANINA SAHİP ÜLKE

2014’te silahlı akınlarda yalnızca 6 kişinin hayatını kaybettiği Japonya, dünyada en düşük silah kontaklı kabahat oranına sahip ülkelerin başında geliyor. Japonya’da silah alabilmek için yazılı imtihanların yanı sıra atış testlerinden de yüksek muvaffakiyetle geçilmesi gerekiyor.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio

TABANCA YASAK

Ruhsatlı silah alımının zorlaştırıldığı ülkede, sıhhat raporu ve uyuşturucu testlerine ilaveten rastgele bir kabahat ya da aşırılık eğilimi ihtimaline rağmen da ayrıntılı sabıka kaydı isteniyor. Ülkede tabancalar direkt yasaklanırken, yalnızca av tüfeği ve havalı tüfeklere müsaade veriliyor.

POLİS YILDA 1 KERE SİLAHLARI DENETLİYOR

Ayrıca silah ve mühimmatın nerede saklandığının polise bildirilmesi mecburî tutulurken, polis, yılda bir sefer silahları denetliyor. Silah ruhsat mühletinin 3 yıl ile kısıtlandığı ülkede mühlet bitiminde tıpkı prosedürlerin yine tamamlanması isteniyor.

AA / Sümeyye Dilara Dinçer – Dünya
Prev Post

15 Temmuz’da eczaneler açık mı? 15 Temmuz’da bankalar, kargolar, eczaneler…

Next Post

Biden’dan İran’ın nükleer silah sahibi olmasına karşı tehdit üzere kelamlar:…

post-bars

Leave a Comment